Powrót

OGW 30. POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH I KIEROWCÓW PRZEMIESZCZAJĄCYCH SIĘ DROGĄ WOJEWÓDZKĄ 776


Krótki opis zadania

1.Dodatkowe Oświetlenie 12 przejść dla pieszych (ŁĄCZNIE 17 KPL) zlokalizowanych na odcinku Prusy - Proszowice
2. Montaż radarowego wyświetlacza prędkości w okolicach szkoły Podstawowej w miejscowości Pietrzejowice.
Główny cel to poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz kierowców korzystających na co dzień z drogi 776. zadanie zaspokaja zarówno potrzeby pieszych jak i kierowców tak często sygnalizowane w mediach społecznościowych. W Polsce jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości, w prawie co szóstym wypadku ginie człowiek. Liczba wypadków drogowych w 2021r w województwie małopolskim wyniosła 2239 co pod tym względem uplasowało Małopolskie na 3 miejscu wśród wszystkich województw. Minister Infrastruktury podkreśla w swoich wypowiedziach, że zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów rządu i dlatego konieczne jest podejmowanie działań edukacyjnych, które pozwalają kształtować odpowiednie postawy Polaków. Realizacja niniejszego projektu jest wyjściem naprzeciw potrzebom w zakresie podejmowania działań prewencyjnych zwiększających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego potwierdzonych przez statystyki oraz doskonałym uzupełnieniem działań podejmowanych przez rząd. Radarowe wyświetlacze prędkości są popularne w wielu krajach Europy, a doświadczenia w ich stosowaniu dowodzą, że efektywnie uspokajają ruch średnio o 15-20%, posiadają udowodnioną długotrwałą skuteczność, nawet gdy urządzenie jest zamontowane na stałe w jednym miejscu. Mają one bezpośredni wpływ na zmniejszenie prędkości pojazdów nadjeżdżających w stronę radaru, co zostało potwierdzone już w 2008 r. w badaniu "Effectiveness of Speed Indicator Devices on reducing vehicle speeds in London" przeprowadzonym przez Transport Research Laboratory dla London Road Safety Unit. Tłumaczy się ten fakt strachem kierowców przed potencjalną karą za wykroczenie oraz wzrostem świadomości kierowców o prędkości, z jaką faktycznie się poruszają. Radary prewencyjne stały się ciekawą alternatywą dla typowych fotoradarów. Ich prewencyjna a nie represyjna funkcja sprawia, że urządzenia te są pozytywnie odbierane przez kierowców.
Radarowe wyświetlacze prędkości to urządzenia coraz częściej stosowane w Polsce, najczęściej na drogach gminnych i powiatowych, ale również na drogach wyższych kategorii, np. na drogach krajowych. Przykładem może być GDDKiA Oddział w Gdańsku, który wydał nawet wytyczne do stosowania takich urządzeń na drogach Oddziału. Nie można również powiedzieć że takich urządzeń nie montuje się na drogach wojewódzkich, ponieważ w 2022r w BO Mazowsza jest realizowany projekt montażu 56 takich urządzeń w tym 22 przy drogach wojewódzkich. W związku z powyższym proszę o pozytywne podejście do tematu, ponieważ chodzi tu głównie o bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do pobliskiej placówki oświatowej.

Adresaci zadania

Dotyczy mieszkańców w każdej grupie wiekowej - KORZYSTAJĄCYCH Z DROGI 776 ORAZ CIĄGÓW PIESZYCH WZDŁÓŻ W/W DROGI

Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania

miejsce realizacji GMINA KOCMYRZÓW-LUBORZYCA, GMINA KONIUSZA, GMINA PROSZOWICE
obszar oddziaływania GMINA KOCMYRZÓW-LUBORZYCA, GMINA KONIUSZA, MISTO I GMINA PROSZOWICE, MIASTO I GMINA MIECHÓW, GMINA SŁOMNIKI, MIASTO KRAKÓW,