Powrót

MPD 11. Do korzeni – gorlicki festiwal kultury, tradycji i rzemiosła


Krótki opis zadania

„Do korzeni!” – to wyjątkowe wydarzenia łączące otwartą edukację historyczną w zakresie etnicznej przeszłości ziemi gorlickiej z kulturalną spuścizną regionu. To niezwykłe spotkanie z rzemiosłem i odchodzącymi w zapomnienie profesjami na kiermaszu ginących zawodów oraz spojrzenie na kulturę i tradycję przez pryzmat warsztatów oraz klimatycznych ulicznych koncertów. Wydarzenia te pozwolą w oryginalny sposób poznać lokalną historię i tradycję regionu, który od lat był miejscem styku trzech kultur – Pogórzan, Łemków i Żydów.

Adresaci zadania

Główną grupą odbiorców zadania będą mieszkańcy Ziemi Gorlickiej i Nowosądeckiej, którzy ze względu na oddalenie regionu od dużych ośrodków miejskich – kulturalnych, w znacznym stopniu maja ograniczony dostąp do szerokiej i różnorodnej oferty kulturalnej.
Projekt i zawarte w nim działania, są odpowiedzią na potrzebę spotkania z kulturą, uczestniczenia w życiu społecznym, pielęgnacji lokalnego dziedzictwa, zwyczajów i tradycji. Dzięki organizacji wydarzeń o charakterze plenerowym, na świeżym powietrzu, wszyscy zainteresowani bez obaw o zdrowie swoje i swoich bliskich, będą mogli w nich uczestniczyć.
Odbiorcami projektu będą także młodzież i dzieci, całe rodziny do których skierowane będą warsztaty i prezentacje rzemiosła. W znacznym stopniu wpłynie to na poszerzenie wiedzy o lokalnym dziedzictwie, a także stanie się ciekawą formą spędzenia czasu wolnego.
Zabiegiem, który w znacznym stopniu ułatwi dostęp od kultury, nawet bez wychodzenia z domu, jest organizacja koncertów ulicznych na terenie gorlickich osiedli. Taka forma animacji społecznej w znacznym stopniu umożliwi udział w nich osobom starszy, niepełnosprawnym, rodzicom z dziećmi, którzy z okien, balkonu mieszkania, będą mieli możliwość wysłuchania koncertów.
Realizacja zadania pozwoli dotrzeć także do turystów i podróżnych, którzy w tym czasie wypoczywać będą w okolicy. Gorlice są niepisaną stolicą Beskidu Niskiego, bazą wypadową w okoliczne atrakcje m.in. na szlaki górskie, Szlak Cmentarzy z I Wojny Światowej czy Szlak Architektury Drewnianej. Organizacja wydarzeń kulturalnych, szczególnie dotyczących lokalnej kultury, etnografii jest dodatkową atrakcją i wpisuje się w markę regionu, która w znacznym stopniu opiera się na wielokulturowości, lokalnych produktach, rzemiośle i powrocie do korzeni.Wśród odbiorców zadania wyróżnić można także osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Wydarzenia organizowane będą w miejscach ogólnodostępnych bez barier architektonicznych.

Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania

Gorlice – Rynek i osiedla miejskie. Oddziaływanie: miasta i gminy powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego.