Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim

Logo gry zmierz się z bidą

Zmierz się z Bidą Galicyjską

Chcesz się przenieść w dawne czasy i poznać historię ziemi limanowskiej? Zagraj w „Zmierz się z Bidą Galicyjską” , czyli salonowo- terenową grę RPG, która została stworzono zarówno dla graczy aktywnych, lubiących wyzwania i długie spacery, ale też dla takich, którzy cenią sobie domowe zacisze. Gra powstała dzięki środkom z 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W głosowaniu mieszkańców zdobyła ponad 2 tysiące głosów.

Jak zagrać?

„Zmierz się z Bidą Galicyjską” należy po części do rozrywki zwanej Role Playing Games (RPG), w tłumaczeniu: gra w odgrywanie postaci. Według ogólnodostępnych źródeł jest to „gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Książka „Zmierz się z Bidą Galicyjską” nie jest jednak typową grą tego rodzaju ponieważ zachęca do „wyjścia w teren”. Celem Bidy Galicyjskiej jest radość wspólnego tworzenia interaktywnej przygody, poznania przy okazji „własnego podwórka”, odświeżenia legend i historii ważnych wydarzeń… jak i losów zwykłych ludzi z przeszłości. Dawniej, kiedy ludzie zwykli spędzać długie wieczory w towarzystwie swoich rodzin i sąsiadów, popularną rozrywką było słuchanie gawęd o minionych czasach, snucie opowieści, czy opowiadanie anegdot, które choćby na chwilę sprawiały, że ludzie mogli oderwać się od rzeczywistości ciężkiej pracy – ich codziennej biedy. Warto więc zatrzymać się na chwilę i w nietuzinkowy sposób poznać historie związane z regionem limanowskim.

Aby otrzymać publikację „Zmierz się z Bidą Galicyjską”  oraz zagrać w tę nietypową grę, wystarczy skontaktować się pod nr tel. 666997644, napisać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub też wejść na profil Fundacji Pro-Vincja na Facebooku i napisać wiadomość przez czat. 

Zobacz wystawę prac konkursowych w Limanowej

W  Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej znajduje się wystawa prac konkursowych i ilustracji do publikacji „Zmierz się z Bidą Galicyjską”. Wystawa będzie prezentowana od 5 do 30 listopada br.

Prezentowane prace zostały przygotowane przez uczniów, którzy wzięli udział w konkursie pn. ”Zmierz się z Bidą Galicyjską”. To głównie ilustracje do opowiadań zawartych w publikacji, które w głównej mierze były rzeczywistymi zdarzeniami.  Poza pracami konkursowymi prezentowane są także finalne ilustracje, które trafiły do publikacji „Zmierz się z Bidą Galicyjską – terenowo-salonowa gra RPG”.

bida plakat wystawa