Krótki opis zadania
Zadanie jest skierowane do użytkowników bibliotek, a jego celem jest pozyskanie nowych czytelników, uatrakcyjnienie oferty bibliotek, promocja książki jako sposobu na spędzenie czasu (wolnego, ale też np. w drodze do pracy) – a przez to zaproponowanie atrakcyjnej i wartościowej alternatywy dla nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych. Działanie poprzez słowo mówione, śpiewane, a przede wszystkim drukowane, wpłynie na uczestnictwo różnych grup społecznych w obcowaniu z literaturą, pięknem ojczystego języka, zachowaniem dziedzictwa kulturowego oraz dobra narodowego. W ramach zadania zaplanowano: 1) zakupy wartościowej literatury (również z dużą czcionką dla osób słabowidzących) oraz audiobooków, co z pewnością wpłynie na poprawę czytelnictwa; 2) spotkania z ludźmi słowa: pisarzami, aktorami, artystami, dziennikarzami czy sportowcami; 3) koncerty poezji śpiewanej. Cały projekt stworzy możliwość obcowania z wartościową literaturą i kulturą, a przez atrakcyjne i twórcze spędzanie wolnego czasu pogłębi w mieszkańcach chęć częstszego korzystania z lokalnych bibliotek.
Adresaci zadania
Projekt adresowany jest do wszystkich grup społecznych: przedszkolaków, dzieci, młodzieży, dorosłych, również emerytów i rencistów oraz osób niepełnosprawnych.
Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania
Miejsce realizacji: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz jej Filie Biblioteczne w Gruszowie Wielkim, Nieczajnie Górnej, Smęgorzowie oraz Szarwarku. Obszar oddziaływania zadania: Miasto i Gmina Dąbrowa Tarnowska oraz Powiat Dąbrowski.