Krótki opis zadania
Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie edukacyjne i społeczne mieszkańców subregionu sądeckiego. Głównym celem działania projektu będzie realizacja potrzeb z dziedziny edukacji, aktywności społecznej, ruchowej, zdrowotnej, edukacji z dziedziny kultury i tradycji regionalnej, jak również efektywnego spędzania wolnego czasu, integracji wewnątrz i międzypokoleniowej, oraz promocji i upowszechniania wolontariatu. Zapotrzebowanie na działania ujęte w zadaniach projektu, są analiza potrzeb mieszkańców uzyskanych dzięki informacji uzyskanych od organizacji pozarządowych działających w subregionie, działających KGW, klubach Seniora i Uniwersytetach Trzeciego Wieku, oraz szkołach głównie w oddziałach wczesnoszkolnych. Z analizy wynika, że główne zapotrzebowanie na zajęcia ruchowe promujące zdrowy styl życia wśród seniorów i dzieci ( w szczególności zajęć z gimnastyki kompensacyjno korekcyjnej.) Niezwykle ważnymi jest zorganizowanie zajęć edukacyjnych, spotkań i wyjazdów integrujących mieszkańców subregionu zarówno międzypokoleniowego jak i wewnątrzpokoleniowego. Ostatni czas covid, pokazał jak bardzo wzajemna integracja jest potrzebna społeczeństwu. okres izolacji, bardzo negatywnie wpłynął na więzi społeczne. niezwykle ważnym jest jest nauka i kultywowanie rodzimych tradycji i kultury. Projekt będzie zawierał 4 poddziałania:
1. Aktywność ruchową mieszkańców subregionu sądeckiego: fitnes z elementami siłowymi, pilates, zajęcia na basenie, gimnastykę korekcyjno- kompensacyjną, nordic walking, taniec towarzyski)
2. Aktywność społeczna i integracja: zorganizowanie szeregu spotkań, imprez okolicznościowych, wydarzeń, wyjazdów studyjnych, (dzień seniora, senioralia, wyjazdy)
3. Edukacja: polegająca na zorganizowaniu zajęć, warsztatów, rozwijających pasje i zainteresowania, oraz wypełniających wolny czas, głównie dla seniorów (z j. angielskiego, zajęć zielarskich czy ogrodniczych, warsztatów malunku i dekoracji)
4. Edukacja kulturalna: polegająca na zorganizowaniu zajęć nauki gry na instrumentach, związanej z tradycja i kulturą regionalną.
Dlatego warto zagłosować na projekt "Łączymy pokolenia - kultywujemy tradycje" - ponieważ jest odpowiedzią na zaspokojenie potrzeb mieszkańców subregionu sadeckiego. Dodatkowo łączy pokolenia, tworzy więzi miedzy i wewnątrzpokoleniowe. Pozwala na zdobycie wiedzy, umiejętności i rozwojowi pasji. Uczy nas jak dbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Niweluje bariery samotności i alienowania się osób ze społeczeństwa. Podtrzymuje tradycje lokalne, angażując w to młodych ludzi.
Adresaci zadania
Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą mieszkańcy subregionu sądeckiego. Dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy, zainteresowani praktycznym nabyciem umiejętności i świadomego dbania o zdrowie, szukających różnych form aktywności ruchowej, zajęć poprawiających samopoczucie i służącym zachowaniu zdrowia. Osób szukających i rozwijających swoje zainteresowanie i pasje chcących nauczyć się języków, czy przydatnych informacji o ziołach czy ogrodzie , chcących nauczyć się malunku i dekoracji. Adresatami są również osoby które zechcą nauczyć się i pogłębić tradycje lokalne dzięki kultywowaniu gry folkowej.
Dodatkowo wśród osób biorących udział w projekcie znajda się osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji w tym mało samodzielne, samotne niepełnosprawne, oraz mające poczucie osamotnienia i marginalizacji. Do projektu zostaną zaproszeni mieszkańcy znajdujący się pod opieką Ośrodków Pomocy Społecznej z subregionu sądeckiego. Projekt adresowany jest do 150 osób dorosłych i 150 dzieci, biorących udział w zajęciach, warsztatach, wydarzeniach i warsztatach. Łącznie 300 osób.
Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania
Miejscem realizacji projektu będzie gmina Stary Sącz, Kamienica, Kamionka Wielka, Rytro, Nowy Sącz.