Krótki opis zadania
Celem zadania jest rehabilitacja społeczna oraz wsparcie samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, w szczególności dzieci i młodzieży. Niepełnosprawność jest udziałem coraz większej części społeczeństwa i obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania dotkniętego nią człowieka, wpływa na rozwój oraz jakość życia. Społeczna aktywność i funkcjonowanie osób niepełnosprawnych są wyznaczone nie tylko warunkami materialnymi czy miejscem zamieszkania, ale przede wszystkim rodzajem niepełnosprawności oraz wpływem najbliższej rodziny i otoczenia.
Realizowane zadanie będzie obejmować organizację 4 turnusów w okresie wakacyjnym dla wskazanej poniżej grupy docelowej.
Każdy turnus będzie trwał 5 dni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00. W każdym turnusie założono uczestnictwo 16 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, co daje łącznie 64 uczestników.
Uczestnictwo dzieci i młodzieży w półkolonii ma na celu naukę podstawowych czynności życiowych, a także przeprowadzenie specjalistycznej diagnozy terapeutycznej oraz edukacyjnej, która będzie przekazana rodzicom/opiekunom prawnym wychowanków półkolonii.
Ponadto potrzeba zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, relaksacyjno-sportowych oraz stałej rehabilitacji ruchowej, integracji społecznej są najistotniejszymi problemami z jakim borykają się osoby z niepełnosprawnością. Wskazane dzieci i młodzież wymagają stałej i profesjonalnej terapii, opieki oraz rehabilitacji co jest trudne do zrealizowania przez rodziców, zważywszy na duże koszty jej prowadzenia w warunkach domowych. Realizowane zadanie ułatwi dostęp do specjalistów, profesjonalnej opieki, specjalistycznych zajęć w okresie wakacyjnym.
Zadanie będzie realizowane w siedzibie Regionalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego (stosowany skrót: RORW), 33-152 Pogórska Wola 162, działka nr 2740/2 (gm. Skrzyszów, powiat tarnowski). Osoba zgłaszająca zadanie posiada zgodę władającego Ośrodkiem na realizację 4 turnusów w planowanym okresie realizacji zadania.
RORW jest położony w malowniczej scenerii, otoczonej lasami oraz w pełni dostosowany do osób niepełnosprawnych. Nadzór będzie sprawował wykwalifikowany kierownik wypoczynku. Wychowankowie (uczestnicy półkolonii) zostaną podzieleni na 4 grupy 4-osobowe (dotyczy jednego 5-dniowego turnusu). Każda grupa będzie miała swojego wychowawcę (oligofrenopedagog – kwalifikacje wynikające z przepisów prawa oświatowego) oraz jedną pomoc wychowawcy. Ponadto indywidualne i grupowe zajęcia z dziećmi i młodzieżą prowadzić będą specjaliści np.: fizjoterapeuci, logopedzi, pozostali oligofrenopedagodzy i inni terapeuci.
Zajęcia w ramach półkolonii obejmować będą zajęcia rewalidacyjno–wychowawcze, relaksacyjne i rehabilitacyjne z dostosowaniem form i metod pracy do indywidualnych potrzeb danego uczestnika półkolonii. Jednocześnie wychowankowie (uczestnicy) skorzystają z terapii logopedycznej i innych zajęć specjalistycznych. Oprócz tego w ramach zadania będą organizowane zajęcia profilaktyczno-wychowawcze o charakterze terapeutycznym oraz sportowo-rekreacyjne z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczestników półkolonii. Zajęcia te mające na celu również rozwijanie ich indywidualnych zainteresowań.
Adresaci zadania
Dzieci i młodzież ze stwierdzoną niepełnosprawnością w wieku od 3 do 25 lat.
Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania
miasto Tarnów, powiat tarnowski (miasto i gmina Ciężkowice, miasto i gmina Radłów, miasto i gmina Ryglice, miasto i gmina Tuchów, miasto i gmina Wojnicz, miasto i gmina Zakliczyn, miasto i gmina Żabno, gminy wiejskie: Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Wierzchosławice, Wietrzychowice) powiat dąbrowski (miasto i gmina Dąbrowa Tarnowska, miasto i gmina Szczucin, gminy wiejskie: Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz) powiat brzeski (gmina i miasto Brzesko, gmina i miasto Czchów, gminy wiejskie: Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Szczurowa) powiat bocheński (gmina i miasto: Bochnia, gmina i miasto Nowy Wiśnicz, gminy wiejskie: Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Rzezawa, Trzciana, Żegocina).