Krótki opis zadania
Folk Fashion Academy - regionalny dress code to cykliczne zajęcia warsztatowe z nauką różnego typu haftów, sposobami zdobnictwa i ornamentu, nauki szycia, wyszywania, praca z tkaniną, ubiorem, modnym folk -art'em. Założeniem projektu jest wykorzystanie platformy internetowej do zdalnego nauczania i przeprowadzenie rękodzielniczych designerskich zajęć warsztatowych (kursu) on-line. Dodatkowo warsztaty stacjonarne. Kurs Folk Fashion Academy to nabycie umiejętności manualnych i artystycznych, inspirowanych lokalnym folkowym wzornictwem, w szczególności krakowskich motywów zdobniczych. Będą to warsztaty szycia, wyszywania, haftowania i zdobnictwa ubrań i dodatków w stylu folk. Również tworzenie biżuterii i innych ozdób i gadżetów. Warsztaty odbywać się będą on-line poprzez utworzoną platformę do nauki "w dwie strony" oraz warsztaty stacjonarne. Zajęcia on-line dla osób, które zdecydują się na cotygodniowy około półroczny kurs kreatywnych zajęć, począwszy od nauki o tkaninach i ich przeznaczeniu, następnie typy wykrojów wzorowanych na strojach regionalnych i tworzeniu zdobnictwa, przede wszystkim różnego rodzaju i typu haftów. Różne typy haftów na różnych tkaninach, papierze i innych tworzywach oraz zastosowanie różnych technik zdobniczych, różnych nici, wełen, ozdób typu cekiny, koraliki, kamienie, szkiełka i podobne ozdoby. Zdobienie odzieży, obuwia, torebek, krawatów, apaszek, pasków, etui i innych. Hafty jednokolorowe i wielokolorowe. Haftowane obrazy, makaty, narzuty, poduchy. Poznawanie różnic wzornictwa np. hafty i motywy krakowskie i lachowskie, podhalańskie itp. Ponadto dla uczestników kursu wizyta (wyjazd) do Muzeum Etnograficznego lub innego, posiadającego ekspozycję z różnymi strojami.
Podstawą przeprowadzenia kursów on-line będzie wykorzystanie platformy edukacyjnej internetowej. Lekcje on-line odbywać się będą na żywo w określonym czasie, oraz nagrane lekcje udostępniane przez link, nagrywane wcześniej, z możliwością powtórzeń typu You Tube. Uczestnicy będą otrzymywali link z dostępem do tych kursów. Uczestnicy otrzymają również niezbędne materiały edukacyjne i pomocnicze. Przeprowadzimy dodatkowo zajęcia warsztatowe stacjonarne w małych grupach, po kilka osób dla uczestników kursu on-line, by zapewnić warunki maksymalnego bezpieczeństwa. Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymają zaświadczenia (certyfikaty) z opisem uzyskanych umiejętności zdobytych w trakcie kursu. Na zakończenie projektu zorganizowany będzie wernisaż/wystawa/pokaz prac wykonanych podczas zajęć przez uczestników projektu. Również zostanie wydana publikacja (kolorowy folder) obrazująca przebieg i efekty szkolenia oraz wybranych eksponatów z opisami. Promocja projektu poprzez założenie profilu projektu w mediach społecznościowych, poprzez ulotki i plakaty, również banery on-line i na stronach www.
W celu realizacji projektu zostaną zakupione urządzenia, przybory, materiały dydaktyczne i pomocowe itp. oraz zatrudniony odpowiedni personel projektu.
Adresaci zadania
Adresatami są mieszkańcy Krakowa w szczególności osoby o artystycznych zainteresowaniach chcące nabyć umiejętności oraz wykorzystać swoje pasje, zdolności i kreatywne działania również np. tworząc w domu pracownię.
Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania
Kraków. Mieszkańcy miasta, osoby zamieszkujące i pracujące w Krakowie, np. studenci zamieszkujący Kraków, dorośli, dzieci, młodzież.