Krótki opis zadania
Projekt ujmuje wszystkie aspekty gry szachowej, od nauki dla początkujących po wykłady dla zaawansowanych; od treningu, przez ćwiczenia, po turnieje; wspomaga kariery sportowe uzdolnionej młodzieży, zawiera w sobie zajęcia dochodzące jak I obozy sportowe; przewiduje spotkania z mistrzami świata, trenerem reprezentacji kraju i psychologiem; pokazuje szachy w sztuce filmowej, aktywuje uczestników do twórczości plastycznej i literackiej; daje szansę klubom/sekcjom szachowym oraz innym jednostkom (np.: szkołom, domom kultury, itp.) na doposażenie w profesjonalny sprzęt.
Projekt jest spójny ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego W kwestii kształtowania i wzmacniania poczucia tożsamości regionalnej Małopolan, a także możliwości zabezpieczenia czasu wolnego dzięki wykorzystaniu potencjału dziedzictwa regionalnego i kultury, który „drzemie" w subregionie.
Projekt uwzględnia następujące działania:
a) działanie nr I - gramy z mistrzami świata i amatorami, animujemy, uczymy, popularyzujemy, promujemy projekt
b) działanie nr 2 - organizacja czterech obozów szkoleniowych w czasie trwania projektu.
c) działanie nr 3 - organizacja Mistrzostw Subregionu Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, w tym eliminacji w poszczególnych powiatach.
d) działanie nr 4 - wyposażenie sprzętowe klubów oraz innych podmiotów organizujących rozgrywki szachowe.
e) działanie nr 5 - promocja i wspomaganie kariery sportowej uzdolnionej młodzieży, poprzez udział najzdolniejszych szachistów w prestiżowych turniejach
międzynarodowych rozgrywanych w Polsce;
f) działanie nr 6 - prezentowanie gry szachowej i zagadnień Z nimi związanymi w filmach, sztukach plastycznych i literaturze.
g) działanie nr 7 - zagwarantowania wszystkim uczestnikom projektu bezpiecznego udziału w w/w działaniach.
h) działanie nr 8 - popularyzacja wolontariatu, poprzez mobilizację osób celem rozwinięcia aktywnej postawy obywatelskiej.
i) działanie nr 9 - podsumowanie statystyczne i sporządzenie sprawozdania.
Wszystkie działania są dopełnieniem tych, które są zawarte w statucie klubu, są zgodne Z dziedziną szachową oraz integracją i utożsamianiem się uczestników projektu z Subregionem Metropolitarnym Krakowskim. Działania te zaspokajają szerokie potrzeby zainteresowanych środowisk w zakresie, jaki niesie ze sobą gra w szachy.
Adresaci zadania
Adresatami zadania będą wszyscy mieszkańcy zamieszkujący Subregion Krakowski Z zainteresowaniami do gier umysłowych, zamierzający rozwijać swoje pasje sportowe, wiążące swoją przyszłość zawodową i rekreacyjną z korzyściami intelektualnymi, jakie niesie ze sobą gra w szachy.
Poprzez udział w realizowanych imprezach szachowych zamierzamy połączyć pokolenia i skoncentrować ich przedstawicieli wokół poszczególnych działań.
Szachy są grą wielopokoleniową. Często widuje się grających na jednej szachownicy kilku czy kilkunastoletnie dziecko z osobą w podeszłym wieku. Wiek nie stanowi bariery uniemożliwiającej rywalizację gdyż w tej grze nie liczą się płeć, wzrost, waga, czy sprawność ruchowa lecz intelekt i siła umysłu. Brak wspomnianych barier ułatwia rodzicom (dziadkom) utrzymanie lepszego kontaktu z dzieckiem poprzez dodatkowy obszar wspólnych zainteresowań, które stwarza realizacja projektu.
Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania
Miechowski: Miechów,
Wielicki: Wieliczka, Kłaj, Szarów, Targowisko, Staniątki, Niepołomice, Podłęże, Suchoraba,
Proszowicki: Proszowice, Koszyce,
Krakowski (bez m. Kraków): Skawina, Krzeszowice, Zabierzów