Krótki opis zadania
Celem zadania jest rozwijanie działań w obszarze makerspace jako kreatywnej platformy społecznej z szerokim dostępem do narzędzi, wiedzy oraz jako miejsca do wytwarzania. Zadanie ma także przybliżać wiedzę praktyczną w obszarze ekologii, stymulować i rozpowszechniać zanikające oraz innowacyjne umiejętności, promować i popularyzować nauki techniczne oraz nowoczesne technologie wspierające działania w obszarze eko. Ma również podnosić poziom świadomości ekologicznej w oparciu o wartościową literaturę, spotkania z ekspertami, ale przede wszystkim dobrą zabawę.
Cytując Cycerona: "Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek". A zatem działania skupione będą wokół książek i ogrodów. Bazując na idei życia w zgodzie z przyrodą i wykorzystując przestrzeń jaką dysponuje Galeria Książki zorganizowane zostaną wykłady Halo Ziemia!, których tematem będzie m.in.: klimat, gospodarowanie żywnością, kompostowanie czy idea zero waste. Struktury z natury to propozycja warsztatów rękodzielniczych bazujących na otaczającej nas naturze i tym co możemy
przerobić, przetworzyć, nadać drugie życie. Uczestnicy wykonają budki dla owadów, klimatyczne dekoracje, zadbamy o kwiaty na balkonie. W ramach EKO-misji uczestnicy wezmą udział w spotkaniach refleksoterapii i nauki nordic-walking. Na podsumowanie-Zielony SWAP czyli wymiana roślin. A to wszystko w oparciu o wartościową literaturę.
Kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych, zachowań względem przyrody jest niezwykle ważne. Im szybciej edukacja ekologiczna zagości w naszym życiu, tym większa pewność, że będziemy prawidłowo żyć w symbiozie z przyrodą. Z rozmów w społeczności lokalnej wynika, że brakuje działań podnoszących świadomość ekologiczną, ale w sposób atrakcyjny, poprzez kreatywne działania. Dlatego też w ramach zadania zorganizowane zostaną różnego rodzaju warsztaty ekologiczne, spotkania, ciekawe wykłady, atrakcyjne imprezy w oparciu o wartościową literaturę, wiedzę ekspercką, ale i zabawę. Uczestnicy zadania wezmą udział w cyklu tworzenia rękodzieła, w ramach którego zaproponujemy odpowiednie warsztaty tematyczne oraz cyklu wykładów i spotkań o tematyce związanej z ekologicznym podejściem do życia.
Przestrzenie pracy twórczej pozwalają nie tylko realizować indywidualne pasje poszczególnych użytkowników, ale także stwarzają warunki do współpracy, wymiany myśli i budowania wspólnoty. Maker space staje się więc w bibliotece kolejnym elementem pozwalającym postrzegać ją w kategoriach trzeciego miejsca, gdzie każdy może swobodnie spędzać czas sam lub z innymi, relaksując się i czując się częścią większej społeczności.
Adresaci zadania
Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, przede wszystkim 60+. Te grupy odbiorców świetnie wpisują się w stworzony w miejskiej bibliotece makerspace, czyli publicznie dostępne miejsce, w którym ludzie spotykają się i korzystają z dostępnych tam narzędzi – po to, by uczyć się przez zabawę i eksperymentowanie, wspólnie coś tworzyć, wymyślać i realizować różne projekty, a także dzielić się wiedzą i rozwiązywać problemy. Dodatkowo wprowadzony został element literacki, aby stworzyć osobom uczestniczącym rzetelny fundament do realizacji projektu.
Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania
Działanie realizowane będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, swoim zasięgiem obejmie powiat oświęcimski