Na liczniku już ponad 11 tysięcy głosów internetowych!

Kończy się głosowanie w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy mają jeszcze nieco ponad tydzień, żeby wybrać najlepsze zadania regionalne i ogólnowojewódzkie. Najszybciej i najłatwiej można zagłosować przez internet na specjalnej stronie. Na taki sposób zdecydowało się już ponad 11 tys. Małopolan.

BO23 automatMKA 1024x768


Jest o co walczyć – w tym roku pula środków zarezerwowana na realizację zwycięskich zadań to aż 14 mln zł. Dzięki tym pieniądzom uda się wcielić w życie najlepsze pomysły o zasięgu regionalnym i ogólnowojewódzkim. Które to zadania? O tym zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które powoli się już kończy. Głosy papierowe będzie można wrzucić do urn jeszcze tylko do 16 czerwca. O 2 dni dłużej można zagłosować przez internet – tu na głosy czekamy do końca niedzieli, 18 czerwca. Głosować może każdy mieszkaniec Małopolski (meldunek nie jest wymagany!), który skończył 16 lat.
Rozstrzygnięcie 6. edycji Budżetu Obywatelskiego WM zaplanowano na jesień – wyniki poznamy do końca września 2023 r. Zadania, które wygrają głosowanie, będą mogły być realizowane już od początku 2024 r.

Jak zagłosować?
Tak, jak we wcześniejszych edycjach, można zrobić na 3 różne sposoby: przez Internet, stacjonarnie lub korespondencyjnie.
Najszybciej i najwygodniej można zagłosować przez internet – na specjalnie przygotowanej do tego zakładce „głosowanie” na stronie bo.malopolska.pl (kliknij tutaj). Formularz sprawdzi za nas czy nie popełniliśmy jakiegoś błędu przy wypełnianiu, a także… czy już nie zagłosowaliśmy.

Głosy papierowe wrzucamy do urn zlokalizowanych stacjonarnie w całej Małopolsce (lista 18 punktów tutaj) lub wysyłamy pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski” na jeden z podanych adresów:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków;
Agenda Zamiejscowa w: Oświęcimiu (ul. Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim), Tarnowie (al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów), Miechowie (ul. Warszawska 10, 32-200 Miechów), Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz), Nowym Targu (al. 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ) lub w Zakopanem (ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane).
Uwaga: decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub jednej z Agend Zamiejscowych – nie data stempla pocztowego na kopercie.

Co ważne, w głosowaniu korespondencyjnym można w jednej przesyłce pocztowej przesłać więcej niż jedną wypełnioną kartę do głosowania pod warunkiem, że każda z przesłanych kart została podpisana własnoręcznie przez osobę głosującą (osobę, której dane osobowe zostały umieszczone na karcie) oraz została zabezpieczona przed przetwarzaniem danych osobowych przez osoby do tego nieupoważnione.
Warto dodać, że w tym roku dopuszczone jest głosowanie hybrydowe, tzn. przy użyciu dwóch różnych sposobów głosowania. Przykładowo – jeśli mieszkaniec na zadanie regionalne zagłosuje na karcie papierowej, którą wrzuci do urny, ale nie wskaże wtedy zadania ogólnowojewódzkiego, to może to zrobić później przez Internet (oddając tylko 1 brakujący głos).

O czym pamiętać, żeby głos był ważny?
W związku z ostatnimi zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego, w tej edycji mieszkańcy Małopolski będą mogli oddać aż 2 głosy. Jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne. Na zadanie regionalne możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu – czyli na np. zadania z Regionu Małopolska Południowa, głosują tylko mieszkańcy miasta Nowy Sącz i powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego. Pełen wykaz regionów możesz znaleźć w Regulaminie BO WM. W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny. Na zadania ogólnowojewódzkie mogą głosować wszyscy mieszkańcy Małopolski, bez względu na to, w jakim powiecie mieszkają.
Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on zaliczony.

Masz pytania?
W przypadku pytań do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 524, (12) 61 60 982, mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Elementy graficzne kampanii promującej głosowanie, a także szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej: bo.malopolska.pl. Warto też polubić profil BO Małopolska na Facebooku – gdzie na bieżąco są wrzucane najważniejsze informacje związane z Budżetem Obywatelskim WM.