Budżet obywatelski kluczem do rozwoju lokalnego

Budżet obywatelski, projektowanie miejsc spotkań dla mieszkańców czy szerzej – tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – tego w głównej mierze dotyczyła wtorkowa konferencja „Partycypacja – milowy krok do rozwoju lokalnego”. Wydarzenie otworzył Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym Województwa Małopolskiego.

Czy budżet obywatelski jest tylko domeną dużych miast? Co jest najważniejsze w tworzeniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców? Jak tworzyć solidną markę danego miejsca? Odpowiedzi na te i inne pytania szukano podczas konferencji „Partycypacja – milowy krok do rozwoju lokalnego”. Jak na początku prelekcji zauważył Grzegorz Lipiec, członek Zarządu WM, wydarzenia odbywa się w najlepszym możliwym czasie.

– Wiele samorządów, także w naszym regionie, planuje w tym roku przeprowadzić budżet obywatelski. Zrobi tak również Województwo Małopolskie. Będzie to pierwszy tak duży budżet partycypacyjny, który będzie realizowany przez samorząd województwa – przypomniał Grzegorz Lipiec.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku blisko setka samorządów w całej Polsce przeprowadziło budżet obywatelski. Każdy z tych przypadków to eksperyment społeczny – budżety tego typu nie zostały jest uregulowane ustawowo.

Organizatorem konferencji „Partycypacja – milowy krok do rozwoju lokalnego” była Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych.

(Biuro prasowe)