39 zwycięskich zadań w BO Małopolska

Ciekawe inicjatywy sportowe, angażujące zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami, wyjątkowe spotkania z małopolskimi tradycjami, a nawet… utworzenie centrum edukacji prozdrowotnej i zakup kolejnych defibrylatorów AED – to tylko niektóre pomysły wybrane przez mieszkańców w tegorocznym głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Inicjatywa po raz kolejny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – w trzeciej edycji BO Małopolska oddano ponad 166,3 tys. głosów. W porównaniu do 1. edycji liczba oddanych głosów wzrosła o ponad 109 proc.


- W tym roku samorząd województwa ponownie przekazał na Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego aż 8 mln zł. Małopolanie udowodnili natomiast, że inicjatywa cieszy się nieustannie ogromnym zainteresowaniem. Co cieszy mnie jednak najbardziej? To nie tylko możliwość zgłoszenia i wybrania projektów ważnych dla mieszkańców regionu, ale też świetna lekcja obywatelska – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa i dodaje, że po raz kolejny budżet obywatelski cieszył się największa popularnością wśród osób młodych.

- Najwięcej głosów oddali mieszkańcy w wieku od 16 do 25 lat. Niemal co czwarta osoba, która zagłosowała w BO Małopolska, była właśnie w takim wieku – podkreśla Lipiec.

Kto chętnie głosował?
W sumie w tym roku oddano ponad 166 tys. głosów, z czego aż 39 566 oddali mieszkańcy subregionu sądeckiego – to najlepszy wynik 3. edycji BO Małopolska. Na drugim miejscu uplasował się subregion tarnowski (33 085 głosów), a na trzecim – Podhale (25 081 głosów).

Jak wyglądała sytuacja w poszczególnych powiatach? Na pierwszym miejscu, tak jak w ubiegłym roku, znalazła się stolica Małopolski, czyli Kraków – swoje głosy oddało tu 19 870 osób. „Srebro” trafiło do powiatu limanowskiego – 18 791 głosów, a „brąz” – do powiatu tarnowskiego (17 099 głosów).

Biorąc pod uwagę kryteria wiekowe, to po raz kolejny najchętniej głosowali Małopolanie w wieku od 16 do 25 roku życia, którzy oddali aż 37 161 głosów. Aktywnie włączyli się także mieszkańcy w wieku od 36 do 45 lat (30 655 głosów) oraz od 26 do 35 lat (28 526 głosów).

Mimo że od pierwszej edycji BO Małopolska na projekty można głosować przez internet, mieszkańcy dalej wolą to zrobić w tradycyjny sposób – do urn trafiło w tym roku prawie 75 proc. wszystkich głosów. Przez internet zagłosował blisko co czwarty Małopolanin, ale warto podkreślić, że ostatniego dnia głosowania – 5 października – w ten sposób zagłosowały aż 7302 osoby.

Przypomnijmy, że w 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego mieszkańcy mogli głosować od 10 września do 5 października 2018 r. Każdy, kto skończył 16 lat, mógł oddać tylko jeden głos – do wyboru miał dowolne zadanie (małe lub duże) z subregionu, w którym mieszka (meldunek nie był wymagany). Małopolanie mogli wybierać spośród aż 150 zgłoszonych zadań.

Mieszkańcy wybrali
Jak wyglądają wyniki tegorocznej edycji BO Małopolska? Wśród zwycięskich projektów są inicjatywy sportowe, kulturalne, prospołeczne czy edukacyjne. Szczegóły znajdują się tutaj.

W Krakowie zwycięzcą zostało zadanie „Aktywny student”, w ramach którego na krakowskich studentów czeka mnóstwo atrakcji – od dodatkowych zajęć tanecznych, przez treningi z coraz bardziej popularnej dyscypliny sportu jaką jest ultimate frisbee aż po zespół e-sportu, który przeniesie rywalizację do świata wirtualnego. Na projekt zagłosowały w sumie aż 3 532 osoby, a na jego realizację zostanie przekazane ponad 342 tys. zł. Dzięki innym projektom, mieszkańcy stolicy Małopolski będą mogli skorzystać też z ciekawych propozycji tanecznych oraz zajęć sportowych i obozów szkoleniowych.

Z kolei w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym (powiaty: krakowski – bez m. Kraków, miechowski, proszowicki, wielicki) najwięcej głosów (4 274) zdobyła inicjatywa, dzięki której aż 400 tys. zł zostanie przekazane na lekcje pływania dla mieszkańców z wadami postawy. W ramach innych zwycięskich projektów, pasjonaci sportu będą mogli skorzystać natomiast z nowego sprzętu sportowego, ale też m.in. brać udział w ciekawych zajęciach tańca i śpiewu ludowego.

Z kolei na Sąddeczyźnie (m. Nowy Sącz i powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki) blisko ponad 6,6 tys. osób zagłosowało na projekt „Bo jak nie MY to kto”, który pozwoli m.in. na udział w ciekawych zajęciach kulinarnych (w tym warsztatach z gotowania potraw regionalnych), warsztatach ekologicznych czy spotkaniach na temat tego… jak założyć własną pasiekę. To także cztery inne inicjatywy, w ramach których będzie można lepiej poznać kulturę i tradycje Sądecczyzny.

Kultura małej ojczyzny okazała się także niezwykle istotna dla mieszkańców subregionu tarnowskiego – tam najchętniej głosowano na zadanie „Razem nie znamy granic – nasza tożsamość kulturowa”.  Na to zadanie zagłosowały w sumie 3 772 osoby – teraz pozwoli ono mieszkańcom na udział w zajęciach pływania, warsztatach z tworzenia roślinnych dekoracji, a nawet na… wyjazd na narciarski stok. To jednak nie wszystko, co czeka na mieszkańców ziemi tarnowskiej – dzięki BO Małopolska będzie można też wziąć udział w spotkaniach z kulturą (zarówno tą lokalną, jak i bardzo odległą), poznać lepiej swój kraj dzięki podróżom czy nawet… wziąć udział w zajęciach warsztatowych z robotyki i programowania!

Z kolei mieszkańcy subregionu podhalańskiego (powiaty: myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, wadowicki) najchętniej głosowali na projekt, dzięki któremu w powiecie myślenickim pojawią się kolejne defibrylatory AED ratujące życia mieszkańców (cel ten okazał się ważny dla 2854 mieszkańców. W subregionie podhalańskim odbędą się też spotkania promujące regionalne talenty, treningi sportowe czy spotkania z kulturą. To jednak nie wszystko – przebudowa czeka też Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. S. Jasińskiego w Zakopanem, w którym powstanie centrum edukacji prozdrowotnej dla dorosłych.

A jakie pomysły zostaną zrealizowane w Małopolsce Zachodniej? Zdecydowanie (4 296 głosów) wygrał tam cykl zajęć, dzięki którym będzie pobudzana i kształtowana kreatywność osób niepełnosprawnych. Będą one mogły nie tylko brać udział warsztatach plastycznych, ale też wyjadą wraz z rodzicami i terapeutami na dwudniowe wyjazdy, pozwalające uciec od codzienności, ale też… twórczo się wykazać. To jednak nie wszystko – za sprawą BO Małopolska w okolicy powstaną też nowe chodniki oraz zostaną zorganizowane ciekawe spotkania kulturalne… i nie tylko!

Grafika wyniki2018