BO Małopolska: 10 nowych defibrylatorów w powiecie myślenickim

Małopolanie oraz turyści odwiedzający powiat myślenicki będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej. Dzięki środkom pochodzącym z III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zamontowanych zostanie 10 nowych defibrylatorów. Urządzenia ratujące życie będą dostępne na terenie całego powiatu w najbardziej kluczowych miejscach – przede wszystkim w szkołach, remizach strażackich i na stadionie piłkarskim. Dodatkowo, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy.

170803MIS086

Każdego roku w Polsce u około 40 tys. osób dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. W takich sytuacjach mamy tylko 4 minuty, by uratować ludzkie życie. Odpowiednio wykonany masaż serca oraz wczesna defibrylacja z użyciem AED zwiększają szansę na przeżycie nawet o 75%.

Troska o zdrowie i bezpieczeństwo Małopolan to dla nas kwestia priorytetowa. Dlatego jako samorząd województwa wpieramy i staramy się pomagać w realizacji wszelkich inicjatyw, które mają chronić zdrowie i życie mieszkańców. Doskonale wiemy, że w przypadku zagrożenia życia mając do dyspozycji defibrylator każdy z nas jest w stanie w bezpieczny sposób udzielić pierwszej pomocy i uratować życie innego człowieka

– podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

W ramach BO Małopolska w powiecie myślenickim zainstalowanych zostanie aż 10 defibrylatorów AED. Na to zwycięskie zadanie władze województwa przeznaczyły ponad 68 tys. zł. Urządzenia trafią m.in. do Szkoły Podstawowej w Zasani i Pcimiu, na stadion klubu piłkarskiego LKS Orzeł Myślenice, do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Myślenicach oraz do pięciu remiz strażackich na terenie całego powiatu.   

Budżet obywatelski to projekt niezwykle ważny z punktu widzenia mieszkańców, bo to właśnie oni mogą decydować, jakie zadania zostaną zrealizowane w ich miejscu zamieszkania i będą im wszystkim służyć. Cieszę się, że Małopolanie tak licznie angażują się w życie społeczności lokalnych, chcą swoją przestrzeń ulepszać, udoskonalać, sprawiać, by miejsca, w których żyją były przyjazne i bezpieczne

– dodaje Anna Pieczarka z zarządu województwa.