Znamy wyniki 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Dzięki ponad 227 tys. oddanych głosów mieszkańcy wyłonili 86 zwycięskich zadań, które będą realizowane przez urząd marszałkowski i jego jednostki w przyszłym roku. Tegoroczna edycja BO Małopolska jest rekordowa pod względem przeznaczonych na nią środków finansowych (12 mln zł), zatwierdzonych do głosowania pomysłów (188), liczby oddanych głosów i wybranej finalnie do realizacji liczby zadań.
- To prawdziwy sukces, bo mieszkańcy oddali 227 141 głosów czyli o 185 proc. więcej niż w 1. edycji i o blisko 61 tys. więcej niż przed rokiem! Najczęściej głosowali mieszkańcy subregionu sądeckiego (59,8 tys. głosów), wyprzedzając subregion tarnowski (ponad 59,3 tys. osób) i Małopolskę Zachodnią (ponad 29,1 tys. głosów) – mówi marszałek Witold Kozłowski.
Podobnie jak przed rokiem najchętniej głosowali mieszkańcy Krakowa (27 274 głosów), przed powiatami limanowskim (25 786 głosów) i nowosądeckim (bez Nowego Sącza 25 113 głosów).
Małopolanki oddały ponad 127 tys. głosów, a Małopolanie 99,6 tys. w 4. edycji BO Małopolska. Zdecydowanie najaktywniejsi byli mieszkańcy województwa między 36-49 rokiem życia (ok. 29 proc.) oraz w wieku 16-25 (ok. 23 proc.).
Mieszkańcy zdecydowanie postawili na tradycyjny sposób głosowania. Do urn rozstawionych w 26 punktach w całej Małopolsce wrzucono blisko 78 proc. głosów. Przez internet z kolei zagłosowało 22 proc. mieszkańców. Ponadto za pośrednictwem tradycyjnej poczty do urzędu marszałkowskiego dotarło 368 głosów korespondencyjnych.
Na Sądecczyźnie zwyciężył projekt Z Babcynego Kuferka - Nawojowska Szkoła Tradycji (koszt 150 tys. zł), zdobywając 4 969 głosów. W efekcie uda się jeszcze lepiej wypromować kulturę pogranicza lachowsko-góralskiego z terenu gminy Nawojowa. W planach są m.in. uruchomienie szkółki muzykowania ludowego, zakup instrumentów, organizacja wydarzeń kulturalnych itp. W subregionie sądeckim będzie realizowane 14 zadań.
Na Podhalu najlepszy wynik zdobyło zadanie Największa góralska Majówka w Polsce z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II (150 tys. zł) – 3 793 głosy. Projekt przewiduje zorganizowanie wielkiego plenerowego wydarzenia z udziałem mieszkańców subregionu i turystów. Łącznie do realizacji w subregionie podhalańskim wybrano 14 zadań.
Mieszkańcy tarnowskiego najchętniej głosowali na zadanie Dąbrowski Festiwal Słowa (150 tys. zł) – 5 030 głosów. Zadanie w ciekawy sposób promuje czytelnictwo i uatrakcyjni ofertę bibliotek. W planach są m.in. zakupy nowości wydawniczych, organizacje spotkań z autorami czy aktorami, a także koncerty. Łącznie do realizacji w subregionie tarnowskim wybrano 14 zadań.
W krakowskim mieszkańcy zdecydowanie postawili na zadanie Ogólnodostępne AED na remizach w powiecie krakowskim (149,6 tys. zł) – 4 309 głosów. Dzięki temu uda się kupić i zamontować 18 kompletów AED na remizach jednostek OSP z terenu gminy Zabierzów oraz gminy Krzeszowice. Łącznie do realizacji w Krakowskim Obszarze Metropolitarnym wybrano 14 zadań.
W Małopolsce Zachodniej na 1. miejscu uplasowało się zadanie „Czuję, widzę, słyszę, dotykam" (150 tys. zł) – 3 399 głosów. Projekt jest skierowany przede wszystkim do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, które dzięki środkom z BO Małopolska będą miały szansę na udział w zajęciach terapeutycznych w odpowiednio doposażonych salach. Łącznie do realizacji w subregionie Małopolska Zachodnia wybrano 15 zadań.
Mieszkańcy Krakowa zdecydowanie postawili na sport. Najlepszy wynik osiągnęło zadanie Nauka gry w siatkówkę oraz udział w rywalizacji sportowej dla mieszkańców Krakowa (150 tys. zł) – 3 298 głosów. Zadanie przybliży mieszkańcom Krakowa grę w piłkę siatkową oraz sprawdzi siatkarskie umiejętności w warunkach rywalizacji sportowej w trakcie bezpłatnych zajęć. Łącznie do realizacji w subregionie m. Kraków wybrano 15 zadań.
Marszałek Witold Kozłowski podziękował za zaangażowanie głosującym i pracownikom UMWM za pomoc przy liczeniu głosów.
- Inicjatywa rozrasta się, w przyszłym roku rozważymy zwiększenie środków finansowych - podsumował marszałek Małopolski.