Nowa przestrzeń kulturalna i miejsce spotkań w Zabawie

Na terenach rekreacyjnych wokół Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie (pow. tarnowski) powstała nowa przestrzeń kulturalna i miejsce spotkań: mowa o specjalnym namiocie, który został ufundowany przez Województwo Małopolskie. Oficjalne otwarcie namiotu odbyło się w niedzielę 26 lipca, w ramach obchodów 76. rocznicy Akcji III Most. W uroczystościach wzięła udział Marta Malec-Lech z ZWM.

Zadanie pn. „Namiot - miejsce spotkań, edukacji, rekreacji” zostało wybrane w głosowaniu w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego w dziedzinie kultury. Do realizacji zadania została wytypowana Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie.

- Parafia otrzymała 150 tys. zł na zakup oraz montaż całorocznego namiotu o wymiarach 15 x 40 metrów, który będzie miejscem spotkań, koncertów i innych uroczystości patriotycznych i religijnych dla mieszkańców subregionu tarnowskiego oraz przybywających do Zabawy pielgrzymów. Namiot będzie również pełnił funkcję miejsca wystawowego – szczególnie dla upamiętnienia Operacji III Most. Obecnie w przestrzeni namiotu mieści się wystawa poświęcona temu wydarzeniu, zatytułowana „Oni ocalili Londyn”

- wyjaśnia Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Oficjalne otwarcie namiotu miało miejsce w niedzielę 26 lipca, podczas obchodów 76. rocznicy Operacji III Most. Związane z tym uroczystości rozpoczęły się mszą świętą. W późniejszej części obchodów, upamiętniającej brawurową akcję żołnierzy polskiego podziemia uczestniczyli m.in. kombatanci, przedstawiciele wojska, władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele ambasady angielskiej, delegacje szkół, OSP oraz harcerzy i mieszkańców terenów związanych z Akcją III Most. W ramach uroczystości złożono także kwiaty pod pomnikiem w Wał-Rudzie.