Znamy harmonogram 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

Mieszkańcu Małopolski! Rusza kolejna edycja!

Masz ciekawy pomysł na co wydać 14 mln zł, by dobrze służyły mieszkańcom naszego regionu? Już od 1 września wszyscy Małopolanie, którzy ukończyli 16 rok życia będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować, o tym na co wydać publiczne pieniądze. Małopolanie mogą, w ramach tego projektu, kształtować najbliższe otoczenie, określać potrzeby i wskazywać co jest dla nich szczególnie ważne. Mogą oni nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami, dzięki czemu mają realny wpływ na swoje otoczenie.
- mówi Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Jak zgłosić zadanie w 6. edycji BO Małopolska?

Przez ostatnie lata w ramach regionalnego budżetu obywatelskiego zrealizowano blisko 200 pomysłów Małopolan, które wygrały głosami mieszkańców. Były to m.in.: projekty kulturalne, zdrowotne, edukacyjne, sportowe, turystyczne, infrastrukturalne, skierowane do: seniorów, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, a także pozostałych mieszkańców naszego regionu. Wśród nich znalazły się m.in. zajęcia terapeutyczne, warsztaty edukacyjne, festiwale, szkolenia dla młodych piłkarzy i siatkarzy, a także akcje sadzenia drzew, montaż defibrylatorów ratujących życie czy uruchomienie książkomatu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Różnorodność jest ogromna – niemal każdy ma więc szansę zrealizować swój pomysł! Ważne tylko, żeby nie był zbyt lokalny – zgłaszane zadanie musi obejmować swoim zasięgiem minimum jeden region oraz umożliwiać w nim uczestnictwo wszystkim zainteresowanym mieszkańcom.

Niezmiennie jednym z obowiązkowych kryteriów są finanse. W 6. edycji BO Małopolska będą mogły być realizowane tylko te zadania, których szacunkowa wartość mieści się w przedziałach zawartych w regulaminie. Dla zadania regionalnego jest to minimalnie 50 tys. zł, a maksymalnie 100 tys. zł., a dla zadania ogólnowojewódzkiego  nieinwestycyjnego minimalnie 300 tys. zł a maksymalnie 700 tys. zł. Dodatkowo w tej edycji mieszkańcy mogą zgłosić zadanie ogóknowojewódzkie inwestycyjne, którego szacunkowa wartość musi mieścić się w przedziale 500 tys. zł – 1 mln zł.

Jakie zadania można zgłosić?

W tym roku można zgłosić zadania o charakterze prospołecznym, prozdrowotnym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym, ekologicznym, ochrony środowiska, transportu zbiorowego i dróg publicznych. Mogą to być zarówno działania inwestycyjne, czyli przewidujące wykonanie robót budowlanych, jak i o charakterze „miękkim” – w tym m.in. wydarzenia, warsztaty itp. Trzeba jednak pamiętać, że ze środków budżetu obywatelskiego będą realizowane te zadania, które mieszczą się w kompetencjach samorządu województwa.

14 milionów złotych Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na realizację 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To aż o 2 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji! W efekcie uda się zrealizować jeszcze więcej projektów niż w poprzednich edycjach. Warto więc spróbować swoich sił i zgłosić swój pomysł – istnieje spora szansa, że doczeka się realizacji
– dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.

Jak wygląda podział środków?

W 6. edycji BO WM są dwie pule: ogólnowojewódzka z kwotą 6 mln zł oraz regionalna z kwotą 8 mln zł. W ramach puli regionalnej Województwo Małopolskie podzielono na 4 regiony:
Region Małopolska Południowa 2 000 000,00 zł,
Region Małopolska Zachodnia 2 000 000,00 zł,
Region Krakowski Obszar Metropolitalny 2 000 000,00 zł,
Region Tarnowski 2 000 000,00 zł.
(zobacz mapę regionów)

Kiedy można zgłosić zadanie?

Zgłaszanie zadań odbędzie się w terminie od 1 do 30 września 2022. Zobacz cały harmonogram.

Kto może zgłosić zadanie?

Każdy mieszkaniec Małopolski, który ma skończone 16 lat i pod swoim zadaniem zbierze 30 podpisów poparcia innych Małopolan.

 

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej?

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją oraz z regulaminem 6. edycji.

Szukasz inspiracji? Zobacz jakie zadania wygrały w poprzednich edycjach!
W 6. edycji BO zadania będą przygotowywane za pośrednictwem generatora wniosków, który na stronie bo.malopolska.pl pojawi się już 1 września br.
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami za pośrednictwem skrzynki pocztowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.