Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim

Znamy harmonogram 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

Mieszkańcu Małopolski! Rusza kolejna edycja!

Masz ciekawy pomysł na co wydać 14 mln zł, by dobrze służyły mieszkańcom naszego regionu? Już od 1 września wszyscy Małopolanie, którzy ukończyli 16 rok życia będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować, o tym na co wydać publiczne pieniądze. Małopolanie mogą, w ramach tego projektu, kształtować najbliższe otoczenie, określać potrzeby i wskazywać co jest dla nich szczególnie ważne. Mogą oni nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami, dzięki czemu mają realny wpływ na swoje otoczenie.
- mówi Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Jak zgłosić zadanie w 6. edycji BO Małopolska?

Przez ostatnie lata w ramach regionalnego budżetu obywatelskiego zrealizowano blisko 200 pomysłów Małopolan, które wygrały głosami mieszkańców. Były to m.in.: projekty kulturalne, zdrowotne, edukacyjne, sportowe, turystyczne, infrastrukturalne, skierowane do: seniorów, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, a także pozostałych mieszkańców naszego regionu. Wśród nich znalazły się m.in. zajęcia terapeutyczne, warsztaty edukacyjne, festiwale, szkolenia dla młodych piłkarzy i siatkarzy, a także akcje sadzenia drzew, montaż defibrylatorów ratujących życie czy uruchomienie książkomatu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Różnorodność jest ogromna – niemal każdy ma więc szansę zrealizować swój pomysł! Ważne tylko, żeby nie był zbyt lokalny – zgłaszane zadanie musi obejmować swoim zasięgiem minimum jeden region oraz umożliwiać w nim uczestnictwo wszystkim zainteresowanym mieszkańcom.

Niezmiennie jednym z obowiązkowych kryteriów są finanse. W 6. edycji BO Małopolska będą mogły być realizowane tylko te zadania, których szacunkowa wartość mieści się w przedziałach zawartych w regulaminie. Dla zadania regionalnego jest to minimalnie 50 tys. zł, a maksymalnie 100 tys. zł., a dla zadania ogólnowojewódzkiego  nieinwestycyjnego minimalnie 300 tys. zł a maksymalnie 700 tys. zł. Dodatkowo w tej edycji mieszkańcy mogą zgłosić zadanie ogóknowojewódzkie inwestycyjne, którego szacunkowa wartość musi mieścić się w przedziale 500 tys. zł – 1 mln zł.

Jakie zadania można zgłosić?

W tym roku można zgłosić zadania o charakterze prospołecznym, prozdrowotnym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym, ekologicznym, ochrony środowiska, transportu zbiorowego i dróg publicznych. Mogą to być zarówno działania inwestycyjne, czyli przewidujące wykonanie robót budowlanych, jak i o charakterze „miękkim” – w tym m.in. wydarzenia, warsztaty itp. Trzeba jednak pamiętać, że ze środków budżetu obywatelskiego będą realizowane te zadania, które mieszczą się w kompetencjach samorządu województwa.

14 milionów złotych Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na realizację 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To aż o 2 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji! W efekcie uda się zrealizować jeszcze więcej projektów niż w poprzednich edycjach. Warto więc spróbować swoich sił i zgłosić swój pomysł – istnieje spora szansa, że doczeka się realizacji
– dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.

Jak wygląda podział środków?

W 6. edycji BO WM są dwie pule: ogólnowojewódzka z kwotą 6 mln zł oraz regionalna z kwotą 8 mln zł. W ramach puli regionalnej Województwo Małopolskie podzielono na 4 regiony:
Region Małopolska Południowa 2 000 000,00 zł,
Region Małopolska Zachodnia 2 000 000,00 zł,
Region Krakowski Obszar Metropolitalny 2 000 000,00 zł,
Region Tarnowski 2 000 000,00 zł.
(zobacz mapę regionów)

Kiedy można zgłosić zadanie?

Zgłaszanie zadań odbędzie się w terminie od 1 do 30 września 2022. Zobacz cały harmonogram.

Kto może zgłosić zadanie?

Każdy mieszkaniec Małopolski, który ma skończone 16 lat i pod swoim zadaniem zbierze 30 podpisów poparcia innych Małopolan.

 

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej?

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją oraz z regulaminem 6. edycji.

Szukasz inspiracji? Zobacz jakie zadania wygrały w poprzednich edycjach!
W 6. edycji BO zadania będą przygotowywane za pośrednictwem generatora wniosków, który na stronie bo.malopolska.pl pojawi się już 1 września br.
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami za pośrednictwem skrzynki pocztowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.