Featured

Blisko 300 pomysłów Małopolan zgłoszonych do nowej edycji BO!

Małopolanie zgłosili 291 propozycji zadań, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w ramach 7 edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na podium sport, kultura oraz projekty prospołeczne. Sprawdź czy Twój pomysł jest na liście zadań dopuszczonych do dalszej oceny.

Małopolska BO

Już po raz siódmy Małopolanie udowadniają, że nie brakuje im pomysłów i kreatywności. Zanim jednak zadania trafią pod głosowanie, potrzebne jest jeszcze sporo czasu i pracy – każdy projekt przechodzi szczegółową weryfikację pod względem formalnym, prawnym i możliwości realizacji. Wszystko po to, żeby w przypadku zwycięstwa w głosowaniu, mógł być realizowany bez przeszkód.

Weryfikacja projektów – krok pierwszy

Pierwszy krok za nami, właśnie zakończyła się weryfikacja prawidłowości zgłoszenia wszystkich pomysłów. Na tym etapie oceniane jest m.in. czy projekty zostały zgłoszone w terminie, na odpowiednich formularzach, czy dołączono listę poparcia oraz czy zadanie zostało złożone do urzędu we właściwy sposób.

Spośród 291 pomysłów Małopolan, 274 z nich przeszło pozytywnie weryfikację prawidłowości zgłoszenia i trafiło do dalszej oceny urzędników. Jeżeli jesteś autorem jednego z nich możliwe, że pracownicy departamentu merytorycznego, do którego trafił Twój pomysł, już niebawem skontaktują się z Tobą celem ewentualnych uzupełnień informacji zawartych w formularzu.

Sprawdź czy Twój pomysł jest na liście zadań dopuszczonych do dalszej oceny POBIERZ LISTE

Więcej niż w poprzedniej edycji

Małopolanie zgłosili o 57 zadań więcej niż w 6. edycji. Nowy regulamin, który pojawił się już w poprzedniej edycji rozróżnia zadania na ogólnowojewódzkie oraz regionalne. Wśród 274 zadań dopuszczonych do dalszej oceny - 54 z nich ma zasięg realizacji całego województwa, pozostałych 220 zadań ma charakter regionalny. Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Krakowa oraz powiatów nowosądeckiego, nowotarskiego, oświęcimskiego oraz wielickiego. To z tych powiatów Małopolski wpłynęło najwięcej pomysłów.

Małopolska sportem stoi!

Różnorodność projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest ogromna. Przeważają projekty miękkie - warsztaty, festiwale, zajęcia edukacyjne, ale nie brakuje także zadań inwestycyjnych – takich jak budowa chodnika. W sumie wstępną weryfikację prawidłowości zgłoszenia przeszło 274 zadań z wszystkich 291, które wpłynęły do urzędu marszałkowskiego.

Sport (143) i kultura (55) zdecydowanie w sercu Małopolan. Trzecie miejsce zajmują pomysły zdrowotne oraz prospołeczne (36). Wśród zgłoszonych zadań są także te o charakterze edukacyjnym (14) czy ekologicznym (11). Nie brakuje też pomysłów na projekty z zakresu infrastruktury drogowej (9) oraz turystyki (6).

Wśród zgłoszonych zadań zdecydowanie dominują te o charakterze sportowym. W tegorocznej odsłonie budżetu obywatelskiego oprócz siatkówki i piłki nożnej pojawiają się również projekty dotyczące mniej popularnych dyscyplin, jak szachy, brydż, tenis stołowy czy pływanie. Widać, że Małopolanie chcą inwestować w swój rozwój i sprawność fizyczną. Na zwycięskie zadania w tej edycji Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył 16 mln zł. Wierzę, że te środki pozwolą na zrealizowanie wielu wspaniałych pomysłów!

- mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.

Kiedy poznamy więcej szczegółów?

Do 15 marca 2024 roku zostanie opublikowana wstępna lista zadań przyjętych i odrzuconych w 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Decyzja nie jest ostateczna – autorzy odrzuconych zadań będą mogli się odwołać, a oceną ich wniosków zajmie się m.in.  specjalnie w tym celu powołana Rada BO WM. Ostateczną listę zadań, wśród której będą wybierać już wszyscy mieszkańcy Małopolski, poznamy na początku maja 2024 roku. Głosowanie zaplanowano od połowy maja do 14 czerwca 2024 roku.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami za pośrednictwem skrzynki pocztowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zostań z nami na bieżąco i obserwuj naszą stronę internetową oraz naszego FB BO Małopolska.

Wykaz zgłoszonych zadań, spełniających wymogi regulaminu BO WM znajduje się tutaj: pobierz.