BO Małopolska: Małopolanie są na tak!

Ponad połowa zapytanych mieszkańców w pozytywny sposób ocenia zasadność Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego oraz wpływ zrealizowanych do tej pory zadań. Wśród młodych ankietowanych, w wieku 18–24 lat, twierdzi tak aż 2/3 osób – wynika z najnowszej, 16. edycji badania opinii mieszkańców Małopolski. Małopolanie tak dobrze odbierają Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego, że chcieliby, aby pula środków przeznaczana na ten cel była coraz większa.

do raportu opinii mieszkancow


- Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego jest realizowany z powodzeniem od 2016 roku, a łącznie w dotychczasowych edycjach Województwo Małopolskie przekazało prawie 46 mln zł. Do końca 2022 roku udało się zrealizować ponad 300 zadań. Niedługo te liczby znacznie wzrosną, ponieważ jesienią poznamy zwycięzców 6. edycji, a do puli dojdzie rekordowe 14 milionów złotych, które zaplanowaliśmy na wcielenie w życie najnowszych pomysłów Małopolan
– wylicza Iwona Gibas, Członek ZWM odpowiedzialny m.in. za BO WM.

Jak dodaje – sześć edycji projektu to sporo czasu, żeby mieszkańcy mogli wyrobić sobie zdanie o BO Małopolska.

- Dlatego cieszy mnie ogromnie, że to zdanie jest tak dobre. Coraz więcej mieszkańców deklaruje, że słyszało o naszym Budżecie Obywatelskim, że docenia jego wkład w zmianę ich najbliższego otoczenia. Z takim pozytywnym odbiorem z ogromną przyjemnością pracujemy i rozwijamy ten projekt – podsumowuje Gibas.


Dla Krakowa BO nie ma tajemnic
Aż 75% respondentów mieszkających w Krakowie odpowiedziało twierdząco na pytanie: „Czy słyszał/a Pan/i o Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego?”. Duża rozpoznawalność projektu jest także u mieszkańców powiatu krakowskiego (53,8%) i regionu sądeckiego (53,4%).
Skąd mieszkańcy dowiadują się o Budżecie Obywatelskim WM? Pierwszym źródłem informacji są media społecznościowe – wskazało na to blisko 60% ankietowanych. Fanpage BO WM na Facebooku (kliknij tutaj) ma już 9 tysięcy obserwujących – warto więc go dodać do ulubionych i śledzić wpisy.

Sporo mieszkańców wiedzę o BO WM czerpie też ze stron internetowych urzędów miast, gmin bądź lokalnych portali informacyjnych (28,9%), a także z outdoorowej kampanii informacyjnej (26%). Niemal co piąty Małopolanin wskazywał, że o Budżecie Obywatelskim WM wie od znajomego albo członka rodziny.

Spełniamy życzenia mieszkańców
W trakcie 16. badania opinii Małopolanie byli również pytani o to, jak rozwijać Budżet Obywatelski WM. Ponad połowa respondentów (53%) jest zdania, że 12 mln zł przeznaczonych na realizację jednej edycji to kwota zbyt niska w stosunku do potrzeb mieszkańców Małopolski. Dobrą wiadomością jest więc fakt, że w już w trakcie trwającej obecnie 6. edycji kwota ta wzrosła z 12 do 14 mln zł.


Jak wynika przeprowadzanych ankiet – ok. 2/3 badanych mieszkańców znających Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego oczekiwała, że w kolejnych edycja pojawią się zadania ogólnowojewódzkie. I tak się stało – od 6. edycji zmienił się regulamin BO WM. Mieszkańcy mogli więc już zgłaszać i głosować na zadania, które mają charakter ponadregionalny. Warto dodać, że projekty ogólnowojewódzkie mogą mieć charakter inwestycyjny (np. remont drogi wojewódzkiej) i wtedy ich wartość może sięgać nawet miliona złotych!


Więcej szczegółów nt. BO WM w 16. edycji badaniem opinii mieszkańców Małopolski znajdziesz tu.