BO Małopolska: Ostatnia szansa na głos!

Tegoroczne głosowanie w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego dobiega końca. Najdłużej można zagłosować przez internet – system będzie działał do niedzieli, 18 czerwca, do godz. 23.59. Głosowanie papierowe kończy się już dzisiaj (tj. 16 czerwca). Urny będą więc dostępne jeszcze tylko przez kilka godzin.

urny deadline 1000

 

Nie zagłosowałeś jeszcze w 6. Edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego? Lepiej się pospiesz – masz na to już naprawdę niewiele czasu! Na realizację zwycięskich zadań przeznaczymy rekordową sumę 14 mln złotych. O te pieniądze walczy 198 zadań –   158 o charakterze regionalnym oraz 40 ogólnowojewódzkim. Wygrają te, które zdobędą najwięcej głosów. Wyniki poznamy do końca września.

2 dni dłużej na głosowanie on-line

Głosowanie papierowe kończy się dzisiaj (tj. 16 czerwca) za kilka godzin – wraz z zamknięciem 18 punktów do głosowania, które są ulokowane w urzędach w całej Małopolsce. Przykładowo, głosy do urny znajdującej się w urzędzie marszałkowskim przy ul. Racławickiej 56 w Krakowie można wrzucać tylko do godz. 16.00. Po tym czasie nie będzie to już możliwie.

Inne punkty mogą być w piątek czynne jeszcze krócej. Nie warto więc ryzykować wyścigu z czasem. Zamiast tego lepiej wejść na stronę https://malopolska.budzet-obywatelski.eu/glosowanie i oddać głos przez internet. Cała procedura zajmuje kilka minut.  Formularz internetowy jest dostępny 2 dni dłużej niż głosowanie tradycyjne (urny i głosy korespondencyjne) – czas na oddanie głosu jest do końca 18 czerwca.

Nie zrób tego błędu!

Typ głosowania i przypisane im daty są kluczowe – wszystkie głosy, które zostaną po terminie będą nieważne. Jeśli więc będziesz chciał wypełnić papierową kartę do głosowania w sobotę, 17 czerwca, to nie będziesz mógł już oddać ważnego głosu w tym trybie (urzędy, do których mogłyby trafić te głosy nie pracują w weekend). Wtedy jedyną szansą będzie zagłosowanie przez Internet.

Każdy mieszkaniec Małopolski może oddać aż 2 głosy. Jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne. Na zadanie regionalne możne zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu – czyli na np. zadania z Regionu Małopolska Południowa, głosują tylko mieszkańcy m. Nowy Sącz i powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego. Pełen wykaz regionów możesz znaleźć w Regulaminie BO WM. W przypadku, kiedy mieszkaniec oddał głos na zadanie z regionu, w którym nie mieszka, głos uznaje się za nieważny.

Mieszkaniec ma maksymalnie 2 głosy – ale nie musi z tego prawa korzystać. Jeśli odda tylko 1 głos – na zadanie regionalne lub ogólnowojewódzkie, to zostanie on zaliczony. Niedopuszczalne są sytuacje, kiedy 1 osoba odda 2 głosy na jeden typ zadania lub w ogóle więcej niż 2 głosy. Przykładowo, jeśli mieszkaniec  odda 2 lub więcej głosów na zadania ogólnowojewódzkie, wszystkie te głosy zostaną unieważnione. Głos oddany na zadania regionalne – o ile jest oddany prawidłowo – pozostaje ważny. Analogicznie  sytuacja wygląda, jeśli 2 lub więcej głosów jest oddane na zadania regionalne -  wszystkie te głosy będą nieważne. Głos oddany na zadanie ogólnowojewódzkie – o ile jest oddany prawidłowo – będzie zaliczony.

Kiedy poznamy zwycięzców?

Rozstrzygnięcie 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zaplanowano na jesień – wyniki poznamy do końca września 2023 r. Zadania, które wygrają głosowanie, będą mogły być realizowane już od początku 2024 r.

Przypomnijmy, nabór zadań do 6. Edycji BO WM odbył się we wrześniu 2022 r. Wtedy to Małopolanie zgłosili 234 zadania – 230 z nich pozytywnie przeszło weryfikację wstępną i zostało przekazanych do oceny departamentów. Finalnie o głosy walczy teraz 198 z nich.

Masz pytania?

W przypadku pytań do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 524, (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Elementy graficzne kampanii promującej głosowanie, a także szczegółowe informacje na temat projektu mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: bo.malopolska.pl. Warto też polubić profil BO Małopolska na Facebooku – gdzie na bieżąco są wrzucane najważniejsze informacje związane z Budżetem Obywatelskim WM.