Emocjonujące głosowanie w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego

W niedzielę, 18 czerwca, zakończyło się internetowe głosowanie BO WM. Już wiadomo, że na liczniku jest blisko 20 tys. elektronicznych głosów. Teraz czas na żmudne zliczanie głosów papierowych, które mieszkańcy oddawali do urn rozlokowanych w całej Małopolsce. Ostateczne wyniki poznamy do końca września br.

19 767 glosow piks1000


Głosowanie w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego już za nami. W piątek, 16 czerwca, zamknęły się stacjonarne punkty do głosowania, gdzie na mieszkańców czekały specjalne oznaczone urny. Do wtedy urząd marszałkowski przyjmował też głosy korespondencyjne, które spływały tradycyjną pocztą.
Najdłużej trwało głosowanie internetowe – system był czynny do niedzieli, 18 czerwca.

– O tym, jak emocjonująca walka o głosy rozgrywała się w ten weekend, niech świadczy fakt, że ostatni głos został oddany o godzinie 23:58:23, czyli zaledwie na 1,5 minuty przed zamknięciem się internetowych bramek! – podkreśla Iwona Gibas, która w Zarządzie Województwa Małopolskiego jest odpowiedzialna m.in. za budżet obywatelski.

Jak dodaje, teraz mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość – wyniki zostaną podane dopiero we wrześniu.

– Głosy papierowe stanowią zazwyczaj ok. 80 procent wszystkich głosów, a ich zliczanie to naprawdę długi i żmudny proces. Każdą papierową kartę trzeba bowiem „przepisać” do specjalnego systemu, który sprawdza czy dany głos jest oddany poprawnie, czy zgadzają się dane mieszkańca, nie ma dubli… – tłumaczy Iwona Gibas.

Przypomnijmy, tegoroczne głosowanie rozpoczęło się 15 maja. Każdy mieszkaniec, który skończył 16 lat, mógł oddać 2 głosy – jeden na zadanie regionalne, drugi na ogólnowojewódzkie. Małopolanie wybierali spośród 198 proponowanych zadań.