Rekordowe wyniki głosowania BO WM

Ponad 298 tysięcy mieszkańców Małopolski oddało swój głos w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego! To o 274% więcej niż w 1. edycji tego projektu i o ponad 52 tysiące więcej niż w poprzednim głosowaniu. W efekcie do realizacji przyjęto 88 zadań, z czego 80 pochodzi z puli regionalnej, a 8 zadań będzie realizowanych na skalę ogólnowojewódzką. Wcielanie w życie zwycięskich pomysłów ruszy już od 1 stycznia 2024 r. i będzie kosztować budżet województwa ok. 14 mln zł.

 

UMWM290923 050

Za nami pełne emocji głosowanie. Walka o poparcie trwała do ostatniej chwili, a finalna liczba wszystkich głosów znów osiągnęła rekordowy poziom.
- 6. edycję Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zamykamy z najlepszym wynikiem w dotychczasowej historii tego projektu – aż 298 101 mieszkańców wzięło udział w głosowaniu. Dla nas to jednoznaczny dowód na to, jak potrzebny jest budżet obywatelski na poziomie regionalnym i wojewódzkim. Obiecujemy więc Małopolanom, że będziemy dalej rozwijać i wspierać to zadanie – podkreśla Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.


Jak dodaje Iwona Gibas, swój udział w rekordowej frekwencji mają też sami autorzy 198 zadań, które walczyło w głosowaniu o zwycięstwo.
- Wspólnie pracowaliśmy na ten sukces, więc wszystkim autorom – bez względu na ostateczny wynik głosowania – należą się tylko ogromne podziękowania, ale też gratulacje. To właśnie mieszkańcy, którzy przygotowują i zgłaszają swoje pomysły, są głównym motorem napędowym każdego budżetu obywatelskiego. A przy tak rozbudowanym obszarowo – jak nasz, małopolski – projekcie, nie mam wątpliwości, że bez nich nie dalibyśmy rady – kończy marszałek Gibas.

Sport na podium
Wyniki 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego nie pozostawiają złudzeń – mieszkańcy pokochali aktywność fizyczną. Na 88 zwycięskich zadań aż 60 ma charakter sportowy.

- To w głównej mierze darmowe zajęcia piłkarskie, treningi siatkówki, ale też tenis czy zumba. Do realizacji wyłoniono też ciekawe projekty kulturalne, prospołeczne, prozdrowotne, edukacyjne i inne. To przykładowo: montaż urządzeń AED na remizach powiatu gorlickiego, bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, rowerjada czy warsztaty artystyczne i koncerty – wylicza Iwona Gibas.

Oficjalne wyniki 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego są opublikowane na stronie www.bo.małopolska.pl w zakładce wyniki. 

Przypomnijmy, że na realizację wszystkich zwycięskich zadań z 6. edycji BO WM Zarząd Województwa Małopolskiego zaplanował aż 14 mln zł – 8 mln zł na zadania regionalne, 6 mln zł na zadania ogólnowojewódzkie.

Małopolanie to tradycjonaliści?
Podobnie jak w poprzednich głosowaniach, także w tym mieszkańcy Małopolski najchętniej głosowali w tradycyjny sposób – poprzez wrzucenie papierowej karty do urny lub przesłanie jej do urzędu marszałkowskiego. Przez internet swój głos oddało zaledwie 7%.

Jak głosowano w poszczególnych regionach? Najlepszą frekwencję zanotowano w Regionie Małopolska Południowa (m. Nowy Sącz oraz powiaty: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki) – blisko 90 tys. mieszkańców. Na drugim miejscu znalazł się Region Krakowski Obszar Metropolitalny (m. Kraków oraz powiaty: krakowski, olkuski, miechowski) z wynikiem 66,5 tys. osób. Na trzecim – Region Małopolska Zachodnia (m. Oświęcim oraz powiaty: suski, myślenicki, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski) z 58,6 tys. głosujących. Tuż za podium uplasował się Region Tarnowski (m. Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski, brzeski, bocheński, proszowicki, wielicki) – z wynikiem 48,7 tys. zł.

Pod względem powiatów, najaktywniejsze było: miasto Kraków (35 329 os.), powiat nowosądecki (24 589 os.) i limanowski (24 243 os.).
Podobnie jak w poprzednich edycjach, rozkłada się procentowy udział głosów w poszczególnych grupach wiekowych. Najchętniej w 6. edycji swoje głosy oddawali Małopolanie w wieku 36-49 (31,7%), seniorzy 60+ (19%) i młodzi w wieku do 25 lat (17,8%).
Warto też dodać, że tak jak w ubiegłych latach, częściej o głosowaniu BO WM pamiętały Małopolanki. W tym roku wśród głosujących było 54% pań.

Masz pytania?
W przypadku pytań do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Elementy graficzne kampanii promującej głosowanie, a także szczegółowe informacje na temat projektu mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: bo.malopolska.pl. Warto też polubić profil BO Małopolska na Facebooku (https://www.facebook.com/bo.malopolska) – gdzie na bieżąco są wrzucane najważniejsze informacje związane z Budżetem Obywatelskim WM.

UMWM290923 003

UMWM290923 005

UMWM290923 009

UMWM290923 010

UMWM290923 012

UMWM290923 014

 UMWM290923 015

 UMWM290923 017