Featured

Liczymy głosy!

Ruszyło liczenie papierowych głosów oddanych przez mieszkańców na zadania z 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Od dziś informacje z kart będą wprowadzane i weryfikowane w systemie informatycznym. Liczenie potrwa do 14 sierpnia. Wyniki tegorocznej edycji BO – czyli zwycięskie zadania, które będą realizowane w przyszłym roku – poznamy 1 października.

 ZLY 9622

W tegorocznej, siódmej już odsłonie Budżetu Obywatelskiego WM mieszkańcy mogli oddawać papierowe głosy w aż 13 punktach w całej Małopolsce. Wiele wskazuje, że może to być rekordowa edycja: do urzędu powróciło aż 57 urn wypełnionych kartami! To o 14 więcej, niż w ubiegłorocznym głosowaniu. Liczba głosów oddanych w formie elektronicznej, podobnie jak w roku ubiegłym, przekroczyła 20 tysięcy.

Liczenie kart i ich weryfikacja – w tym m.in. sprawdzenie czy zostały poprawnie wypełnione oraz czy wśród nich nie znajdują się głosy zdublowane – potrwa od dziś do 14 sierpnia. Tą drobiazgową pracą zajmą się pracownicy urzędu marszałkowskiego, korzystający ze specjalnego systemu informatycznego.

W urnach, które dziś wspólnie otwarliśmy, mogą znajdować się setki tysięcy kart. Sądząc po liczbie urn – aż 57! – w tym roku możemy spodziewać się kolejnego rekordu, jeśli chodzi o frekwencję w głosowaniu 

- mówi Iwona Gibas, która wspólnie z pracownikami urzędu uczestniczyła w otwarciu urn w siedzibie UMWM w Krakowie przy ul. Racławickiej.

Z poprzednich edycji wiemy, że Małopolanie najchętniej oddają głosy w sposób tradycyjny, wypełniając papierowe karty. Stanowią one zazwyczaj ponad 80 proc. wszystkich oddanych głosów. Weryfikacja kart to czasochłonny proces, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. Liczenie głosów potrwa do 14 sierpnia. Wyniki 7. edycji BO Małopolska ogłosimy 1 października

- dodaje Iwona Gibas.

Przypomnijmy, tegoroczne głosowanie trwało od połowy maja do połowy czerwca. Każdy mieszkaniec, który skończył 16 lat, mógł oddać 2 głosy – jeden na zadanie regionalne, drugi na ogólnowojewódzkie. W tegorocznej edycji można było wybierać spośród 232 zadań: 42 o charakterze ogólnowojewódzkim i 190 o charakterze regionalnym.