Spotkania w Zakopanem i Nowym Targu

Kolejne spotkania informacyjne odbyły się tym razem w subregionie podhalańskim. Z zasadami wdrażania Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zapoznawali się mieszkańcy powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego. W Nowym Targu o idei przedsięwzięcia mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.

W spotkaniu informacyjnym w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej uczestniczyli m.in. radny województwa Stanisław Barnaś oraz członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki. 

Na realizację w ramach programu mają szansę zadania, które przede wszystkim będą zgodne z kompetencjami województwa, a ponadto będą miały charakter kulturalny, prospołeczny, edukacyjny, sportowy, turystyczny lub ekologiczny. W przypadku propozycji realizowanych na terenie jednego powiatu konieczne jest uzyskanie 50 podpisów popierających pomysł. Jeżeli zadanie ma charakter subregionalny (2 i więcej powiatów z danego subregionu) wymagane jest 100 podpisów. Kwoty na realizację wynoszą odpowiednio 50-100 tys. zł dla zadań powiatowych oraz 100-300 tys. zł dla zadań subregionalnych.

- To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, w którym Województwo zabezpieczyło na subregion milion złotych – podkreślał wicemarszałek Wojciech Kozak. - Wydawałoby się, że to niewielka kwota w porównaniu do ponad 12 miliardów, które mamy ze środków europejskich, ale wbrew pozorom, jeżeli przyjdzie nam realizować pomysły o wartości rzędu 100, 200, czy 300 tys. zł, to mogą powstać fantastyczne rzeczy - zaznaczył. 

Przedstawiciel samorządu regionalnego podpowiadał również jakie pomysły mogą być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Wymieniał m.in. kładki na ciekach wodnych, tarasy i wieże widokowe, przyrządy do ćwiczeń na wolnym powietrzu dla seniorów oraz minutniki przy światłach na skrzyżowaniach.

Wiele uwagi podczas spotkania poświęcone zostało poprawnemu wypełnieniu formularza zgłaszania zadań. Nabór propozycji rozpoczyna się już 15 kwietnia i potrwa do 6 maja 2016 r.

Harmonogram spotkań

Zakopane i Nowy Targ