Niezwykłe zaangażowanie mieszkańców Rytra sprawiło, że projekt Ryterska Akademia Muzyki i Tańca otrzymał 2 407 głosów, co uplasowało go na drugim miejscu wśród zadań zgłoszonych w I edycji Budżetu Obywatelskiego w subregionie sądeckim. W trakcie roku szkolnego 2016/2017 członkowie Dziecięcego Zespołu Regionalnego RYTRZOKI uczyli się tańca i muzykowania. Efekty żmudnych zajęć młodzi artyści zaprezentowali w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” podczas koncertu podsumowującego projekt.
Dwa lata temu, kiedy podejmowaliśmy decyzję o stworzeniu Budżetu Obywatelskiego, chodziło nam właśnie o to, czego jesteśmy świadkami. To wydarzenie jest świadectwem autentycznej aktywności obywatelskiej. Mieszkańcy jednej z najmniejszych gmin - bo do takich należy Rytro – zmobilizowali się i zorganizowali akademię muzyki, tańca, a przede wszystkim miłości do własnej małej ojczyzny. To jest nasz wielki wspólny sukces. To, co robicie, jest wzmacnianiem zakorzeniania się wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców własnej tożsamości, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne. Nie zatrzymujcie się w drodze – apelował do uczestników projektu Leszek Zegzda z zarządu województwa.
Na scenie bohaterom wieczoru towarzyszyły grupy zaprzyjaźnione: Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁE PIWNICOKI, Zespół Regionalny DOLINA POPRADU i Kapela Góralska HOWERNA z Piwnicznej-Zdroju oraz kapela SZUMIĄCA WODA z Rytra. W trakcie koncertu została zaprezentowana płyta RYTRZOKÓW wydana w ramach Fonoteki Powiatu Nowosądeckiego. Płytę-matkę wręczył zespołowi wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk.
Ryterska Akademia Muzyki i Tańca to projekt realizowany w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przez Urząd Gminy Rytro oraz Szkołę Podstawową im. Stefana Pawlika. Podczas cotygodniowych zajęć sześćdziesięciu pięciu uczestników uczyło się śpiewu i tańców charakterystycznych dla regionu Górali Nadpopradzkich. Akademia obejmowała także naukę gry na tradycyjnych instrumentach: skrzypcach oraz basach. Ponadto, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, MCK „Sokół” i Chacie Lachowskiej w Podegrodziu zorganizowane zostały wyjazdowe warsztaty z zakresu etnografii, muzyki i tańca. Zakupione zostały również tradycyjne stroje regionalne, instrumenty muzyczne i nagłośnienie.