Mieszkańcy, którzy w zeszłym roku głosowali w 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, zdecydowanie należą do fanów sportu i aktywnego spędzania czasu. Efekt? Aż 8 z 39 zwycięskich zadań to właśnie projekty sportowe. Teraz rusza ich realizacja. Co ważne, zadania są skierowane do mieszkańców w każdym wieku, a część z nich będzie trwała dłużej niż rok.
Pływać każdy może…
Dzięki ponad 4 tysiącom głosów w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego, już niedługo mieszkańcy z powiatów proszowickiego, miechowskiego i krakowskiego będą mogli nauczyć się pływać. Zajęcia mają być prowadzone w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Proszowicach. W planach jest zorganizowanie lekcji pływania dla ok. 100 grup, w których ma być minimum 10 osób. Każdy uczestnik weźmie udział w 15 zajęciach, trwających po 90 minut. Co ważne, udział w lekcjach pływania będą mogli wziąć mieszkańcy niemal w każdym wieku, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli – a zajęcia mają być dostosowane do ich umiejętności i problemów zdrowotnych. Oprócz typowych lekcji pływania, uczestnicy projektu będą mieć też gimnastykę z elementami korekty wad postawy czy rehabilitacji.
Dla przyszłych następców Lewandowskiego i Kurka
Środki z BO Małopolska pozwolą też w tym roku na m.in. doposażenie szkółek piłkarskich z powiatów: krakowskiego i proszowickiego. Nowe stroje meczowe i sprzęt treningowy trafi do drużyn: MTS Piast Skawina, AP Kmita Zabierzów, LKS Orlęta Rudawa, LKS Wierzbowianka Wierzbno, LKS Maszycanka Maszyce. Zwycięskie zadanie „FutboLove Małopolskie” zakłada również organizację i przeprowadzenie finałowego turnieju piłkarskiego dla klubów objętych projektem.
Na profesjonalne wsparcie dzięki BO Małopolska mogą też liczyć inni młodzi piłkarze z Małopolski. Przez najbliższe 2 lata będą mogli wziąć udział w treningach sportowych realizowanych metodą Coerver Coaching. Zajęcia będą odbywać się na boisku Klubu Sportowego „Wiarusy” Igołomia.
Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego pozwoli tez rozwijać umiejętności pasjonatom siatkówki. Już wiadomo, że dzięki jednemu ze zwycięskich zadań z 3. edycji grać w siatkówkę będzie się mogło nauczyć aż 350 mieszkańców Krakowa. Na uczestników szkoleń pod okiem trenerów czekają nie tylko zajęcia, ale też ogólnomiejskie rozgrywki, a nawet… obóz szkoleniowy. Podobne zajęcia, dzięki BO Małopolska, będą odbywać się też dla uczniów krakowskich szkół podstawowych i średnich. Projekt ma być realizowany przez dwa lata.
Aktywność bez granic
Wśród docenionych przez mieszkańców zadań z 3. edycji BO Małopolska jest również projekt „Pełnosprawni przez sport 2019”, który będzie realizowany do kwietnia 2020 r. w powiecie tatrzańskim. Wśród ogólnodostępnych zajęć – dostosowanych także do osób z niepełnosprawnościami – będą zarówno dyscypliny zimowe (np. biegi narciarskie czy narciarstwo zjazdowe), jak i letnie (lekka atletyka, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, unihokej, tenis, rowery, badminton, nordic walking, tenis stołowy itp.). Przewiduje się, że w projekcie weźmie udział min. 40 osób, z czego połowa z wieku powyżej 18 lat.
Szczegóły rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert dotyczącego realizacji sportowych zadań z 3. edycji BO Małopolska można sprawdzić na BIP.