Startuje realizacja zadań kulturalnych z 3. edycji BO Małopolska

W zeszłym roku mieszkańcy Małopolski zdecydowali, że część pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zostanie przeznaczona na projekty kulturalne. Wśród zwycięskich zadań znalazł się wtedy m.in. zakup strojów ludowych, instrumentów muzyczny czy organizacja lokalnych imprez muzycznych. Teraz czas na kolejny etap – wcielenie tych pomysłów w życie. Właśnie rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert, w ramach którego wyłoniono organizacje pozarządowe, które pomogą województwu w realizacji zwycięskich zadań kulturalnych. Wszystkie pomysły zostaną zrealizowane do końca tego roku.

folklor 3BO

 

W zeszłorocznym głosowaniu w ramach 3. edycji budżetu obywatelskiego miłośnicy folkloru i tańców ludowych wiedli prym. Dzięki oddanym przez nich głosom uda się m.in. kupić stroje krakowskie i instrumenty dla działającego przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zespołu FOLKLOVE. Wsparcie z BO Małopolski pozwoli również na organizację Festiwalu Zespołów Ludowych, który ma odbyć się pod koniec czerwca w podkrakowskich Trojanowicach.

Dzięki głosom mieszkańców pięknie będą się w tym roku również prezentować artyści z zespołu Mystkowianie oraz Małe Zedermianki – tancerze i muzycy otrzymają z budżetu obywatelskiego nowe stroje ludowe, wykonane i ozdobione zgodnie z tradycyjnymi wymaganiami.

Kultura w 3. edycji BO Małopolska to nie tylko folklor – sporym poparciem cieszyły się także organizacja warsztatów teatralnych czy tańca dla dzieci i młodzieży z Krakowa. Już wiadomo, że finansowane z BO zajęcia pozwolą na przygotowanie muzycznych spektakli. Uczestnicy mają zaprezentować odświeżoną opowieść o Lajkoniku i o Alicji, która zamiast do Krainy Czarów, trafi tym razem do… stolicy Małopolski.

Ponad 2,6 tysiąca głosów mieszkańców zapewniło zwycięstwo projektowi Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej w Łososinie Dolnej. W efekcie młodzi muzycy otrzymają ze środków budżetu obywatelskiego nowe instrumenty – klarnety, flety poprzeczne, trąbki, saksofony, a nawet róg tenorowy.

Na nudę w tym roku nie będą mogli narzekać też uczestnicy innych zwycięskich projektów – „W Lisiej Górze na sportowo, tanecznie i rockowo” i „Razem nie znamy granic – nasza tożsamość kulturowa”. Pierwszy z nich zakłada organizację w Lisiej Górze dwudniowej imprezy plenerowej, w której będzie można nie tylko pobawić na koncercie gwiazd, ale też wziąć udział w warsztatach tanecznych, zajęciach fitness czy konsultacjach z dietetykiem. Z kolei w Czchowie w ramach zadania „Razem nie znamy granic” zaplanowano m.in. lekcje pływania na krytym basenie dla dzieci i młodzieży, warsztaty florystyczne dla dorosłych, a także zajęcia muzyczne dla melomanów w każdym wieku.

Szczegóły rozstrzygniętego konkursu ofert można sprawdzić tutaj.