234 zadań – tyle pomysłów zgłosili Małopolanie do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego WM. Z tej puli aż 198 projektów wstępnie zakwalifikowano do głosowania, pozostałe zostały odrzucone ze względu na błędy formalne lub inne przeszkody przy potencjalnej realizacji. Uwaga: ta lista nie jest ostateczna. Autorzy odrzuconych zadań mogą się odwołać od oceny urzędników – czas na to mają jednak tylko do 17 lutego br.
Znamy wyniki wstępnej weryfikacji projektów szóstej odsłony Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Z 234 zadań, które zgłosili mieszkańcy, aż 198 pomysłów (prawie 85%) zostało ocenionych pozytywnie i w przypadku zwycięstwa w głosowaniu, będzie mogło być wcielone w życie. 36 zadań zostało odrzuconych, z czego 4 nie przeszły podstawowych wymagań formalnych, reszta – oceny merytorycznej urzędników, w tym głównie oceny możliwości realizacji.
Już po raz szósty Małopolanie udowadniają, że nie brakuje im pomysłów i kreatywności. To, co cieszy mnie najbardziej, to wysoka liczba prawidłowo zgłoszonych zadań w tej edycji – to dowód na to, że mieszkańcy mają coraz większą świadomość na temat kompetencji samorządu województwa. Cieszę się, że wśród zgłoszonych pomysłów jest wiele inicjatyw, które pomogą zmienić nasz region na lepszy. Na zwycięskie zadania przeznaczamy aż 14 mln złotych! To rekordowa kwota przekazana na ten cel do tej pory
– podkreśla Iwona Gibas, członek zarządu województwa.
Sport na podium
Różnorodność projektów zgłoszonych w obecnej edycji budżetu obywatelskiego jest wyjątkowo duża. Przeważają projekty miękkie - warsztaty, festiwale, zajęcia edukacyjne, ale nie brakuje także zadań inwestycyjnych – takich jak budowa chodnika czy przejść dla pieszych.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, także teraz mieszkańcy Małopolski postawili na zadania o charakterze sportowym (110 zgłoszonych propozycji). Na drugim miejscu pomysły kulturalne (44), a następnie o charakterze prospołecznym i prozdrowotnym (33). Nie brakuje też pomysłów na projekty edukacyjne (13), remontów dróg i chodników (11) oraz tych promujących ekologię (11) czy turystykę (8).
• Lista zadań ocenionych pozytywnie i wstępnie zakwalifikowanych do głosowania BO WM jest tutaj
• Wstępna lista zadań odrzuconych znajduje się tutaj.
Moje zadanie odpadło. Jak się odwołać?
Jeśli Twoje zadanie znalazło się na liście zadań odrzuconych, masz jeszcze szanse je uratować – konieczne będzie jednak złożenie odwołania. Formularz, który pomoże Ci to zrobić, znajduje się tutaj.
Wypełniony dokument musisz jednak dostarczyć do urzędu marszałkowskiego najpóźniej do piątku, 17 lutego br. Możesz to zrobić tradycyjnie – składając na dzienniku podawczym (w Krakowie, ale także w agendach urzędu w Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Miechowie oraz w Zakopanem), wysyłając pocztą – lub elektronicznie, za pośrednictwem urzędowej skrzynki EPUAP. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku musisz podpisać formularz elektronicznie, np. profilem zaufanym!
Odwołania rozpatrzy Rada Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Ostateczną listę zadań, na które będzie można głosować w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego, poznamy do końca kwietnia. Głosowanie mieszkańców zaplanowane jest na przełom maja i czerwca 2023 r. Zwycięską listę zadań Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosi do 29 września 2023 roku. Realizacja pomysłów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2024 roku.
Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej?
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami za pośrednictwem skrzynki pocztowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.