Małopolanie zagłosowali, czas na liczenie głosów! 88 urn wypełnionych głosami z 13 punktów w województwie zostały przywiezione do Urzędu Marszałkowskiego na ulicy Racławickiej w Krakowie. Pierwszą urnę z głosami otworzyła na spotkaniu ze współpracownikami Urzędu Marszałkowskiego Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.
We wtorek, 1 lipca oficjalnie rozpoczęło się liczenie głosów oddanych na projekty w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
Urna wciąż popularna
Do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie przywieziono 88 urn z 13 punktów w Małopolsce. Ile znajduje się w nich głosów? Okażę się we wrześniu. Wtedy poznamy też zwycięskie projekty. Wszystko wskazuje na to, że pobity zostanie kolejny rekord – w tym roku wypełnionych głosami zostało o 31 urn więcej niż w zeszłym roku.
Głosowanie w tradycyjnej formie cieszy się niezmiennie największą popularnością. W poprzednim roku wrzucono do urn 360 tysięcy kart do głosowania. Mam nadzieje, że głosowanie wyłoni wspaniałe inicjatywy Małopolan, które będą mogły być realizowane już od stycznia przyszłego roku, a na które Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył aż 16 mln złotych
- powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.
W głosowaniu elektronicznym oddano 19 tysięcy głosów.
Weryfikacja i liczenie głosów
Przez najbliższe tygodnie współpracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie będą wpisywać karty do systemu informatycznego, później każdy głos będzie weryfikowany.
Wasza praca jest absolutnie kluczowa dla rzetelności i przejrzystości całego procesu. To od Was zależy, by każdy głos został właściwie uwzględniony, a wyniki odzwierciedlały rzeczywistą wolę mieszkańców. Wasze skupienie, dokładność i odpowiedzialność są na wagę złota. Dziękujemy Wam za to, że podejmujecie się tej roli. Już niedługo poznamy efekty tego wspólnego wysiłku – projekty, które dzięki Wam i dzięki głosom mieszkańców staną się rzeczywistością. Jeszcze raz dziękuję wszystkim – i życzę sprawnego, spokojnego przebiegu tego etapu
- dodała Marta Malec-Lech.
Setki zrealizowanych projektów
W tym roku Małopolanie mogli wybierać spośród 218 pomysłów: 42 zadań wojewódzkich i 176 regionalnych na które składały się 43 zadania z Regionu Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, 39 zadań z Regionu Małopolska Południowa, 34 zadania z Regionu Małopolska Zachodnia, 60 zadań z Regionu Tarnowskiego.
W gronie zadań zakwalifikowanych do głosowania były projekty skierowane do dzieci, seniorów, osób zainteresowanych lokalnymi tradycjami, zajęcia edukacyjne, kulturowe, sportowe, turystyczne, rowerowe, zdrowotne. Na liście znalazły się zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, umożliwiające rozwój zainteresowań, nabycie nowych umiejętności i zwiększające komfort życia.
Każdy Małopolanin mógł oddać dwa głosy: jeden na zadanie wojewódzkie – na te zadania mógł zagłosować każdy mieszkaniec województwa, drugi na zadanie regionalne – na te zadania mógł zagłosować tylko mieszkaniec danego regionu np. na zadania z Regionu Małopolska Południowa, oddać głos mogli tylko mieszkańcy m. Nowy Sącz i powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego.
Za sprawą Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego mieszkańcy kształtują najbliższe otoczenie i decydują jakie zadania będą realizowane. Do tej pory dzięki poprzednim edycjom udało się zrealizować 377 projektów m.in. zakup defibrylatorów AED, strojów i instrumentów dla zespołów regionalnych, książkomatu i mebli ogrodowych dla czytelników biblioteki, zbudować chodniki przy drogach wojewódzkich, czy zorganizować zajęcia dla dzieci i seniorów, a także wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne.